Toner alebo atramentová náplň? Čím sa líšia a ako sa nespliesť pri výbere

Vedieť, ako sa líši toner od atramentovej náplne sa môže pri nákupe spotrebného materiálu do tlačiarne hodiť. Ukážeme vám, ako ľahko zistíte, čo vlastne potrebujete. A poradíme vám, ako sa bez týchto informácií napriek tomu zaobísť.

Atramentové náplne

Atramentové náplne sa používajú v atramentových tlačiarňach. Často sú tiež označované ako atramentové cartridge, atramentové kazety alebo všeobecnejšie farby do tlačiarní. Obsahujú atrament, ktorý sa pomocou tlačovej hlavy pri tlači nanáša na papier vo forme malých kvapôčok. Ak sa vytlačený obsah na papieri po namočení rozmaže, máte atramentovú tlačiareň.

Atrament z atramentových náplní

sa pomocou tlačovej hlavy pri tlači nanáša na papier vo forme malých kvapôčok.


Rozlišujeme niekoľko typov atramentových náplní. Súčasťou niektorých je okrem samotného atramentu aj spomínaná tlačová hlava. To je prípad najmä lacnejších atramentových tlačiarní HP a Canon. V týchto tlačiarňach sa zvyčajne používajú 2 náplne - čierna a farebná.

Konkrétnymi príkladmi sú:


Atramentová náplň HP 302 s integrovanou tlačovou hlavou.
Atramentová náplň HP 302 do tlačiarne HP Deskjet 2130. Súčasťou tejto náplne je aj tlačová hlava.

Atramentové náplne môžu byť tiež iba atramentovým zásobníkom, ktorý sa vkladá do tlačovej hlavy, ktorá je pevne spojená s tlačiarňou. V tomto prípade býva v tlačiarni farieb viac. U tlačiarní Epson sú to typicky štyri (čierna, azúrová, purpurová a žltá), v tlačiarňach Canon potom nájdete ešte jednu veľkú čiernu náplň navyše...

Príkladom sú náplne do tlačiarní Epson, Brother, Canon a ďalšie. Konkrétne potom:

Atramentové náplne do tlačiarní Brother, Canon a Epson bez tlačovej hlavy
Atramentové náplne do tlačiarní Brother, Canon a Epson bez tlačovej hlavy. Tá je súčasťou samotnej tlačiarne.


Atramentové náplne v tlačiarni Canon
Takto vyzerajú atramentové náplne vložené do tlačovej hlavy v tlačiarni Canon.


V súčasnej dobe sú populárne tiež tlačiarne s integrovanými zásobníkmi atramentu, ktoré sa dopĺňajú atramentom z fľaštičiek. Vďaka tomu majú tieto, takzvané tankové tlačiarne, veľmi nízke náklady na tlač. Nájdeme ich u výrobcov Epson, Brother, Canon a HP. Príkladom tankovej tlačiarne je populárny Epson L3150, Epson L3250 alebo Epson L3210.

Fľaštičky s atramentom do tlačiarní Epson
V tankových tlačiarňach sa do zásobníkov v tlačiarni dolieva atrament z malých fľaštičiek. Populárne sú predovšetkým tlačiarne Epson.


Tonery

Tonery, známe tiež ako tonerové kazety alebo tonerové cartridge, používame v laserových tlačiarňach a kopírkach. Obsahujú tonerový prášok, ktorý sa pri tlači nanesie na papier a v zapekacej jednotke tlačiarne sa potom teplom na papier zafixuje.Kým atramentové tlačiarne sú spravidla farebné, medzi laserovými sú aj čiernobiele modely. Do tých potom stačí vložiť jeden (čierny) toner. Ak teda máte tlačiareň s jedným tonerom, jedná sa veľmi pravdepodobne práve o laserovú tlačiareň.

Vo farebných laserových tlačiarňach sú potom tonery 4 farieb - čierny, azúrový, purpurový a žltý.

Tonery štyroch farieb v laserovej tlačiarni OKI
Tonery štyroch farieb v laserovej tlačiarni OKI


Typy tonerov a príklady

Tonery sú spravidla väčšie a ťažšie ako atramentové náplne. Podobne ako u tlačiarní atramentových sa môže ich konštrukcia líšiť v závislosti od modelu tlačiarne.

Prvým typom sú tonerové kazety all-in-one (všetko v jednom). Ich súčasťou je aj zobrazovací valec a vo svojich tlačiarňach ich používajú napríklad firmy Samsung, HP a Canon. Konkrétnymi príkladmi sú:

Tonerová kazeta all-in-one
Toner do tlačiarne Samsung je príkladom tonera all-in-one. Jeho súčasťou je aj zelený optický valec.


Ďalším typom sú tonery, ktoré zobrazovací valec neobsahujú. Príkladom sú:

Toner a fotovalec do tlačiarne Brother
Toner do tlačiarne Brother (dole) neobsahuje fotovalec (hore). Ten je samostatným dielom a v tlačiarni sa mení zvlášť.Tretím typom sú potom tonery, ktoré sú obyčajným zásobníkom tonerového prášku. Príkladom sú:

Toner do tlačiarne Xerox WorkCentre 6025
Toner do tlačiarne Xerox WorkCentre 6025 je len zásobníkom tonerového prášku. Všetky ostatné diely sú súčasťou tlačiarne.


Nájdite jednoducho to správne pre vašu tlačiareň

Aby ste všetky vyššie uvedené informácie mohli bez starosti pustiť z hlavy, pripravili sme pre vás pohodlný filter, ktorý vám ponúkne len taký spotrebný materiál, ktorý bude vo vašej tlačiarni s istotou fungovať.

Do vyhľadávacieho poľa stačí napísať model vašej tlačiarne alebo jeho časť. Napríklad:

  • na vyhľadanie atramentových farieb do tlačiarne Canon MG5750 stačí do poľa napísať 5750,
  • na vyhľadanie tonera do tlačiarne Samsung M2070 stačí zase napísať M2070.


Tento článok sa vzťahuje
k týmto produktom: