Zapekacie (fixačné) jednotky

Zadajte model tlačiarne alebo kód tonera/náplne
?
Najlepšie funguje vyhľadávanie podľa modelu tlačiarne. Ako zistíte názov svojho modelu? Poradíme vám v tomto návode.

Jednoduché vyhľadanie správneho produktu do vašej tlačiarne

Vyberte si zapekacie (fixačné) jednotky podľa značky tlačiarne

Čo je fixačná jednotka (fuser)

Fixačná jednotka, známa tiež ako zapekacia jednotka alebo fuser, je kľúčovou súčasťou laserových tlačiarní. Zaisťuje trvalé spojenie tonera s papierom za tepla a tlaku. Vďaka fixačnej jednotke sa toner na vytlačenom papieri nerozmazáva.

Fixačná jednotka býva označovaná aj týmito českými a anglickými názvami:

 • zapekacia jednotka
 • pec
 • fuser
 • fuser unit
 • fixing unit


Kedy treba fuser vymeniť?

Fixačné jednotky majú obvykle veľmi dlhý interval výmeny, ktorý sa pri lacnejších modeloch tlačiarní rovná životnosti celej tlačiarne. Pri drahších modeloch je životnosť v desaťtisíc až stovkách tisíc strán.

Tu je príklad životnosti fixačnej jednotky v niektorých tlačiarňach:


Väčšina tlačiarní stráži životnosť fixačnej jednotky a akonáhle je nutné ju vymeniť, zobrazí sa na jej displeji niektoré z nasledujúcich hlásení:

 • Vymeňte zapekaciu jednotku
 • Vymeňte fixačnú jednotku
 • Replace/Install new fuser unit
 • Replace/Install new fixing unit
 • Replace/Install new fusing unit
 • Replace/Install new fuser


Niektoré tlačiarne na koniec životnosti fixačnej jednotky samy neupozornia. V týchto prípadoch spoznáte opotrebovaný fuser podľa zhoršenej kvality tlače. Najčastejším prejavom je potom opakovanie tlače v jednej časti potlačeného papiera.


Výmena zapekacej jednotky pred uplynutím jej životnosti

Môže sa stať, že bude potrebné fuser vymeniť ešte pred uplynutím jej životnosti. Obvykle sa tak deje v prípade fyzického poškodenia fuseru, najčastejšie pri snahe vybrať zaseknutý papier. Poškodenie jednotky sa potom prejaví zhoršením kvality tlače.

Špecifickým prípadom sú tlačiarne značky OKI, pri ktorých sa vyskytuje tzv. chyba 980 (980 Error Service call). Štandardným riešením tejto chyby je výmena fixačnej jednotky, kedy po jej vložení táto chyba zmizne.

Ako nájsť správnu fixačnú jednotku do tlačiarne?

Najľahšie nájdete správnu zapekaciu jednotku cez náš vyhľadávač. Do vyhľadávacieho poľa stačí jednoducho zadať číslo modelu tlačiarne alebo jeho časť (ak hľadáte napríklad fixačnú jednotku do tlačiarne HP Laser 178nw, stačí do poľa na vyhľadanie zadať 178nw).


Ako vymeniť zapekaciu jednotku v tlačiarni

Niektoré tlačiarne sú navrhnuté tak, aby bola výmena fixačnej jednotky jednoduchá a zvládol ju bežný používateľ. To je prípad fixačných jednotiek v tlačiarňach OKI alebo niektorých zapekacích jednotiek Konica Minolta.

V iných tlačiarňach budete potrebovať viac zručnosti alebo asistenciu servisného technika. To je prípad všetkých fixačných jednotiek, ktoré sú v našom e-shope označené ako „servisný diel“. Obvykle sa jedná o jednotky do veľkých kancelárskych kopírok A3 alebo napríklad o fuser do tlačiarní Samsung Xpress C480 alebo zapekacia jednotka do HP Laser 178nw.

Oprava fixačnej jednotky

V niektorých prípadoch je možné namiesto celej fixačnej jednotky vymeniť iba poškodený či opotrebovaný diel. Najčastejšie sa mení niektorý z valcov, fólie alebo vykurovacie teleso. Príkladom takého dielu je horný fixačný valec do tlačiarní Brother DCP-9020/HL-3140/3150/MFC-9140.

Výmenou konkrétnej časti fixačnej jednotky ušetríte značnú časť nákladov. Oprava fuser je vždy úlohou pre servisného technika.

Články a najčastejšie otázky k fixačným jednotkám