Aký je rozdiel medzi tonerom a fotovalcom?

Aký je rozdiel medzi tonerom a fotovalcom?

Toner čiže tonerová kazeta, s ktorou sa bežne stretávate, obsahuje tonerový prášok - "farbu", ktorá sa v tlačiarni prenáša na papier pri tlači stránky.

Fotovalec je súčiastka, ktorá sa stará o prenos tonerového prášku na papier. Samotný fotovalec žiadny tonerový prášok neobsahuje. Jedná sa ale o dôležitý spotrebný diel, bez ktorého by laserová tlačiareň nefungovala.

Existujú aj iné označenia fotovalca s ktorými sa môžete stretnúť. Najčastejšie zobrazovací valec, zobrazovacia jednotka, obrazový valec či optický valec. Vždy sa ale jedná o rovnaký diel.

Fotovalec je súčiastka, ktorá neobsahuje žiadnu náplň.

Jedná sa ale o dôležitý spotrebný diel, bez ktorého by laserová tlačiareň nefungovala.


Čaká vás výmena fotovalca vo vašej tlačiarni?

Fotovalec je súčasťou každej laserovej tlačiarne. Bez neho by laserová alebo LED tlač nebola možná. Kým ale v niektorých tlačiarňach nemusíte výmenu valca vôbec riešiť, u iných ho budete musieť pravidelne meniť.


1. Tonerové kazety "všetko v jednom" - fotovalec nemusíte samostatne meniť

V niektorých tlačiarňach je fotovalec pevne spojený s tonerom. Tento typ tonera s fotovalcom ľahko spoznáte podľa zeleného valčeka, ktorý je jeho súčasťou. Meníte ho teda bez toho, aby ste o tom vedeli a to pri každej výmene tonera. Príkladom kaziet "všetko v jednom" sú niektoré tonerové kazety značky Samsung (napríklad MLT-D111L používané v tlačiarňach Samsung M2070) a HP (napríklad CE285A do tlačiarne HP LaserJet P1102).

Toner Samsung MLT-D111L
Toner Samsung MLT-D111L patrí medzi tonery typu "všetko v jednom". Optický valec (zelenej farby) je súčasťou tonerovej kazety.2. Fotovalec ako pevná súčasť tlačiarne - fotovalec nemusíte samostatne meniť

Existujú tiež tlačiarne, kde je fotovalec konštruovaný tak, aby vydržal po celú dobu životnosti tlačiarne a nemožno ho užívateľsky vymeniť. To je prípad tlačiarní Xerox Pahser 3010, Xerox Phaser 6000 alebo Xerox WorkCentre 6025. Nevýhodou tohto riešenia je, že v prípade poškodenia fotovalec nemožno vymeniť a tlačiareň je teda neopraviteľná.

Xerox WorkCentre 6025
Xerox WorkCentre 6025 - príklad tlačiarne kde je fotovalec pevnou súčasťou tlačiarne a nie je možné ho vymeniť.


3. Fotovalec ako samostatne vymeniteľný spotrebný diel - fotovalec je nutné pravidelne meniť

V iných tlačiarňach zase nájdete zobrazovací valec ako samostatnú jednotku, do ktorej sa vkladá toner. Toto je prípad prakticky všetkých tlačiarní značky Brother a OKI, a vybraných modelov ostatných značiek. Ak máte tlačiareň Brother alebo OKI, bude nutné fotovalec v tlačiarni pravidelne meniť

Ak máte tlačiareň Brother alebo OKI,

bude nutné fotovalec v tlačiarni pravidelne meniť. Interval výmeny fotovalca je dlhší než interval výmeny tonera.


Konkrétnym príkladom takejto tlačiarne je Brother DCP-L2512D. Okrem tonerov TN-242, ktoré vystačia na 3000 stránok s 5% pokrytím, bude tlačiareň po 12000 stránkach vyžadovať aj výmenu valca DR-2401.


Takto vyzerá toner a fotovalec do tlačiarne Brother:

Toner a fotovalec do tlačirane Brother
Toner a fotovalec do tlačiarne Brother, v ktorých sa tonery a fotovalce menia samostatne.


Toner Brother vložený do fotovalca Brother.
Toner Brother vložený do fotovalca Brother.


A takto napríklad obrazový valec do tlačiarne OKI (44968301) s vloženými tonermi:

Obrazový valec do tlačiarne OKI s vloženými tonermi
Obrazový valec do tlačiarne OKI (44968301). Vo valci sú vložené tonery 4 farieb.


Ako spoznám, kedy mám vymeniť toner a kedy fotovalec?

Štandardná výmena na konci životnosti

Ak máte tlačiareň so samostatne vymeniteľným tonerom a fotovalcom (napríklad Brother alebo OKI), nemusíte mať obavy. V prípade potreby vás tlačiareň sama upozorní, ktorý z dielov je na konci životnosti a musí byť vymenený.

Čo bude tlačiareň presne hlásiť na konci životnosti fotovalca?

 • Vymeňte fotovalec
 • Vymeňte zobrazovací valec
 • Vymeňte obrazový valec
 • Vymeňte zobrazovaciu jednotku
 • Vymeňte tlačový valec
 • Vymeňte bubon
 • Replace imaging unit
 • Replace drum
 • Replace drum unit
 • Replace photoconductor unit


Životnosť valca je vždy vyššia ako životnosť tonera, a preto budete častejšie meniť práve toner. Nie je preto nezvyčajné, že zákazníci prehliadnu hlásenia tlačiarne a automaticky objednajú toner namiesto valca.

Objednali ste toner namiesto fotovalca?

Nezúfajte, občas sa to stane. U nás môžete samozrejme toner za fotovalec dodatočne vymeniť. V prípade kompatibilného valca nám nevadí ani vybalenie z krabice.


Výmena pred koncom životnosti

Sú situácie, kedy môže byť potrebné fotovalec vymeniť ešte pred uplynutím jeho životnosti. Napríklad pri:

 • Poškodení valca - bodka alebo škrabanec na valci, ktorý sa opakuje v pravidelných intervaloch na vytlačenej stránke v podobe tmavých pruhov, škvŕn alebo bodiek.
 • Opotrebení (aj predčasnom) valca - prejavuje sa obvykle čiernymi rôzne tmavými pruhmi na okraji stránky.
Opotrebenie fotovalca
Opotrebenie valca v tlačiarni HP sa prejavuje čiernymi pruhmi na okrajoch stránky. Tento valec je nutné vymeniť aj keď tlačiareň ešte výmenu nepožaduje.


Ak sa vo výtlačkoch z tlačiarne Brother objavujú biele, zvislé, skôr tenké pruhy, nejde o poruchu ani opotrebenie valca, ale pravdepodobne o chybu tonera. Najmä ak sú na valčeku na toneri (ten, ktorý je špinavý od tonerového prášku) zjavne vynechané pruhy, ktoré zodpovedajú defektu v tlači.


Zvládnem výmenu fotovalca svojpomocne?

Fotovalec je užívateľsky vymeniteľný spotrebný materiál. Vo väčšine tlačiarní je jeho výmena veľmi jednoduchá, rovnako ako výmena tonera. U tlačiarní značiek OKI, HP, Samsung alebo Xerox tlačiareň sama spozná, že ste nový fotovalec nainštalovali.

Po výmene fotovalca v tlačiarni Brother je nutné  ešte manuálne vynulovať počítadlo životnosti fotovalca. Bez toho by tlačiareň nespoznala, že k výmene fotovalca došlo. Postup sa u jednotlivých modelov tlačiarní líši, preto ku každému novému fotovalcu prikladáme návod.

V tlačiarňach Brother

je nutné po výmene fotovalca vynulovať počítadlo životnosti. Preto ku každému fotovalcu prikladáme návod, podľa ktorého počítadlo ľahko vynulujete.


Vyhľadanie vhodného fotovalca do vašej tlačiarne

Najrýchlejšia cesta na vyhľadanie správneho fotovalca do vašej tlačiarne? Do vyhľadávacieho poľa nižšie jednoducho zadajte váš model tlačiarne alebo jeho časť (napríklad na vyhľadanie fotovalca do tlačiarne Brother DCP-L2512D stačí zadať L2512). Môžete tiež priamo zadať označenie valca, ktorý hľadáte (napríklad DR-2401).