Prenosové pásy

Zadajte model tlačiarne alebo kód tonera/náplne
?
Najlepšie funguje vyhľadávanie podľa modelu tlačiarne. Ako zistíte názov svojho modelu? Poradíme vám v tomto návode.

Jednoduché vyhľadanie správneho produktu do vašej tlačiarne

Vyberte si prenosové pásy podľa značky tlačiarne

Čo je to prenosový pás (transfer belt)

Prenosový pás je pomerne veľká súčiastka s lesklou čiernou blanou, ktorú nájdete vo farebných laserových a LED tlačiarňach. Slúži na prenos tonerového prášku z valcov jednotlivých farieb na papier.

Tonerový prášok sa najskôr z jednotlivých farebných zobrazovacích valcov prenesie na prenosový pás. Hneď ako sú na páse nanesené všetky farby CMYK, prenesú sa z pásu na papier.

Prenosový pás býva označovaný aj týmito českými a anglickými názvami:

 • pásová jednotka
 • transportný pás
 • pás
 • transfer belt
 • intermediate transfer belt – ITB
 • belt unit
 • belt

Kedy je nutné pásovú jednotku vymeniť?

Pásová jednotka je súčasťou prakticky každej farebnej laserovej alebo LED tlačiarne vrátane veľkých kancelárskych kopírok. Mení sa v pravidelných intervaloch. Jej životnosť však býva obvykle veľmi dlhá, a preto prenosový pás ako spotrebný materiál nebudete meniť príliš často.

Tu je príklad životnosti niektorých pásových jednotiek:

V menších tlačiarňach býva životnosť transfer beltu približne 50 000 strán:

Vo veľkých tlačiarňach a kopírkach býva životnosť pásovej jednotky oveľa dlhšia:

Väčšina tlačiarní stráži životnosť prenosového pásu a akonáhle je pás nutné vymeniť, zobrazí sa na jej displeji niektoré z nasledujúcich hlásení:

 • Vymeňte prenosový pás
 • Vymeňte transportný pás
 • Vymeňte pásovú jednotku
 • Replace transfer belt
 • Replace belt unit
 • Install new belt unit

Výmena prenosového pásu pred uplynutím jeho životnosti

Môže sa stať, že transfer belt bude nutné vymeniť ešte pred uplynutím jeho životnosti. Obvykle sa tak deje v prípade fyzického poškodenia pásu, napríklad pri jeho poškriabaní alebo pri zhoršení kvality tlače.

Pokiaľ je prenosový pás opotrebovaný, môžu byť na vytlačených stránkach rôznofarebné pruhy po celej dĺžke stránky. Poškodený pás zase spoznáte tak, že sa na vytlačených stránkach objavia opakované defekty vo vzdialenosti obvodu prenosového pásu.

Ako nájsť správny prenosový pás do tlačiarne?

Najľahšie nájdete správny prenosový pás cez náš vyhľadávač. Do vyhľadávacieho poľa stačí jednoducho zadať číslo modelu tlačiarne alebo jeho časť (ak hľadáte napríklad prenosový pás do tlačiarne HP Laser 178nw, stačí do poľa na vyhľadanie zadať 178nw). Môžete tiež zadať označenie pásu náplne, ktorý hľadáte (napríklad JC96-06292B).

Ako vymeniť pásovú jednotku v tlačiarni

Niektoré tlačiarne sú navrhnuté tak, aby bola výmena trensfer beltu jednoduchá a zvládol ju bežný používateľ. To je prípad pásových jednotiek do tlačiarní tlačiarní OKI alebo pásov Brother.

V iných tlačiarňach budete potrebovať viac zručnosti alebo asistenciu servisného technika. To je prípad všetkých prenosových pásov, ktoré sú v našom e-shope označené ako „servisný diel“. Obvykle ide o pásy do veľkých kancelárskych kopírok A3 alebo o pásy do tlačiarní Samsung Xpress C480 alebo HP Laser 178nw.

Oprava pásovej jednotky

V niektorých prípadoch je možné namiesto celej pásovej jednotky vymeniť iba blanu, ktorá je jej súčasťou, a stierku. Tým ušetríte značnú časť nákladov. Ak sa výmena vykoná správne, kvalita tlače bude na nerozoznanie od originálnej pásovej jednotky. Výmena blany a stierky na prenosovom páse je potom úlohou pre servisného technika.