Došiel mi toner, čo teraz?

Žiadny majiteľ laserovej tlačiarne sa nezaobíde bez výmeny tonera. Aj keď sa jedná o jednoduchý úkon, existujú rôzne možnosti, po ktorých môžete siahnuť. Tu sú.

1. Originálny toner

Výrobcom odporúčané originálne tonery sú stávkou na istotu. Pri ich kúpe si môžete byť istí, že dostanete vždy kvalitný toner, ktorý bude vo vašej laserovej tlačiarni perfektne fungovať.

Hlavnou nevýhodou používania originálnych tonerov je ich vysoká cena. Za čiernobielu stránku môžete u lacnejších modelov tlačiarní zaplatiť viac ako 2 Kč (v závislosti na pokrytí stránky). Pri farebných stránkach s pokrytím okolo 10% (bežný dokument s malou farebnou fotografiou alebo logom) to môže byť aj cez 10 Kč, u fotografií formátu A4 potom ešte viac

Originálny toner do tlačiarne HP s hologramom na krabici.
Originálny toner do tlačiarne HP s hologramom na krabici. Najspoľahlivejšia, ale tiež veľmi drahá varianta.


2. Alternatívny (neoriginálny) toner

V závislosti na spôsobe výroby rozlišujeme dva druhy alternatívnych tonerov – kompatibilné a renovované (repasované). Ak chcete ušetriť, sú pre vás vhodnou voľbou.

Predajcovia originálnych tonerov a výrobcovia laserových tlačiarní vás však budú od ich nákupu odrádzať. Zmienia pritom možnosť poškodenia tlačiarne či stratu záruky.

Pravdou je, že výber dobrého alternatívneho tonera je v porovnaní s originálmi oveľa zložitejší. Výrobcov aj predajcov je veľa a kvalita ich tonerov je rôzna. Pokiaľ ale vyberiete dobre, môžete dlhodobo ušetriť až 75% nákladov na tlač.


Renovácia toneru
V priebehu profesionálnej renovácie sa tonerová kazeta, ktorá obsahuje tonerový prášok, musí dôkladne vyčistiť. Vymenené sú tiež diely, ktoré sa v priebehu prvého životného cyklu opotrebovali.


Pri výbere alternatívnych tonerov je dobré dodržiavať niekoľko zásad:

  • Nakupujte u špecialistov - tonery si kupujte u špecializovaných firiem, ktoré sa tonerom skutočne venujú. Ak sú tonery len okrajovým sortimentom, firma pravdepodobne ich testovaniu nevenuje dostatočnú pozornosť.

  • Nakupujte u overených predajcov - recenzie predajcov ponúka napríklad portál Heureka.sk, kde si môžete prečítať, či sú zákazníci s produktami a službami dlhodobo spokojní.

  • Nevyberajte len podľa ceny - vyhnite sa podozrivo lacným ponukám alternatívnych tonerov.

  • Poraďte sa - ak si nie ste istí, ktorý toner je do vašej tlačiarne vhodný, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme.


3. Svojpomocné doplnenie prázdneho tonera

Tzv. smartfill sady sú plniace sady pre laserové tlačiarne. Obsahujú materiál potrebný na doplnenie laserových tonerov - tonerový prášok, čip, príslušenstvo a podrobný návod. Vyvinuli sme ich tak, aby bolo možné prázdny toner naplniť aj doma alebo v kancelárii.


Plnící sada pro laserové tiskárny Smartfill
Plniaca sada SmartFill pre laserové tlačiarne. Pomocou sady a priloženého návodu si môžete sami doplniť prázdne tonery do vašej laserovej tlačiarne.

Vďaka plniacej sade môžete ušetriť až 85% nákladov na tlač v porovnaní s originálnymi tonermi. Okrem toho ušetríte aj životné prostredie, pretože tonerové kazety využijete opakovane. Vyskúšajte ich.


Vyhľadanie tonera do vašej tlačiarne

Najrýchlejšia cesta na vyhľadanie správneho tonera, cartridge či náplne do tlačiarne? Do vyhľadávacieho poľa nižšie jednoducho zadajte váš model tlačiarne (napríklad na vyhľadanie náplne do tlačiarne Samsung Xpress M2070w stačí do vyhľadávača zadať M2070). Môžete tiež zadať priamo označenie tonera, ktorý hľadáte (napríklad MLT-D111L).