Ako ľahko naplniť toner do tlačiarne tak, aby skutočne fungoval.

Určite to poznáte. Dôjde vám toner v laserovej tlačiarni, chystáte sa objednať nový, ale nedá vám to. "Naozaj musím starý vyhodiť? Nešiel by ešte využiť? ". Ukážeme vám, ako si môžete toner svojpomocne naplniť a tým uľaviť peňaženke aj prírode.

Naplnenie prázdneho tonera je výborná cesta, ako znovu využiť prázdny toner, ktorý by ste inak vyhodili. Tiež ušetríte značnú časť nákladov na tlač, pretože nekupujete celú kazetu s tonerom, ale iba materiál na doplnenie.


Naplnenie prázdneho tonera je výborná cesta, ako znovu využiť prázdny toner, ktorý by ste inak vyhodili.


3 kroky k úspešnému naplneniu tonera

1. Kontrola tonera a nákup vhodného materiálu a pomôcok na plnenie

Aby toner po naplnení tlačil kvalitne, musí byť prázdna tonerová kazeta vhodná na plnenie. Zjednodušene sa dá povedať, že je možné naplniť ktorúkoľvek štandardnú originálnu tonerovú kazetu. Viac o výnimkách a výbere správneho tonera na plnenie píšeme v tomto článku:


Ak ste zistili, že sa váš prázdny toner na plnenie nehodí, nezúfajte. V tomto článku poradíme, čo s ním robiť:


Ďalej budete potrebovať vhodný materiál na plnenie, a to predovšetkým tonerový prášok a v niektorých prípadoch tiež čip. Nemajte obavy. Či budete čip potrebovať alebo nie, sa dozviete v popise každého tonerového prášku. Podrobnosti sme pre vás zhrnuli v samostatnom článku.


Pripravili sme pre vás tiež pomôcky, ktoré vám plnenie tonera uľahčia. Ide napríklad o spájky pre vytvorenie plniaceho otvoru na toneroch, ktoré tento otvor nemajú a redukcia na fľaše, aby ste sa pri plnení nezašpinili. Použiť môžete aj špeciálne samolepiace kolieska, ktorými dokonale utesníte vytvorené plniace otvory. 


Vyhľadanie vhodného materiálu na plnenie tonera

Vhodný materiál na plnenie ľahko nájdete pomocou filtra nižšie. Stačí len zadať váš model tlačiarne alebo jeho časť do vyhľadávača (napríklad na vyhľadanie materiálu do tlačiarne OKI MC363dn stačí zadať MC363).


2. Príprava miesta na plnenie

Toner budete plniť jemným tonerovým práškom. Odporúčame preto si na plnenie pripraviť vhodné miesto. Ideálne je dielňa, ak ale dielňu nemáte, nič sa nedeje. Podložte si miesto, kde budete toner plniť väčším papierom alebo novinami.

Pripravte si tiež plastový uzatvárateľný sáčok, do ktorého vysypete starý tonerový prášok. Bude sa vám hodiť aj páska alebo samolepky na prelepenie vytvorených otvorov. Tie, ak sú potrebné, dodávame ako súčasť plniacich sad. Počas plnenia odporúčame nosiť ochranné pomôcky - rukavice, respirátor a okuliare.


Príprava pomôcok pred plnením tonerov
Pred plnením tonerov je dobré si dopredu nachystať potrebný materiál a pomôcky.


3. Naplnenie tonera podľa návodu

Existujú tiež všeobecné pravidlá plnenia, ktoré by ste mali dodržať bez ohľadu na typ tonera, ktorý budete plniť. Jedným z nich je vysypanie starého tonerového prášku z tonerovej kazety. To je veľmi dôležité, pretože tonerový prášok, ktorý dodávame nie je úplne rovnaký ako originálny tonerový prášok. Zmiešanie väčšieho množstva starého prášku s novým môže viesť k nekvalitnej tlači.

Ďalším je vysypanie tonera z odpadového zásobníka, ktorý je súčasťou niektorých tonerových kaziet. Ak zásobník nevyčistíte, môže to viesť k vysypávaniu tonerového prachu do tlačiarne v priebehu ďalšej tlače. Postup na vysypanie nájdete v konkrétnom návode na plnenie.

V prípade tlačiarní, u ktorých tonerová kazeta plní len funkciu zásobníka na tonerový prášok, je potom dôležité používať rovnaký materiál na plnenie. Zmiešanie neoriginálneho prášku od rôznych dodávateľov môže viesť až k poškodeniu fotovalca v tlačiarni. Toto je prípad tlačiarní OKI, menších farebných tlačiarní Xerox a väčších kancelárskych kopírok.

Pravidelne pre vás vytvárame nové návody na plnenie, kde vám krok za krokom ukážeme, ako správne naplniť práve váš toner. Naplňte toner podľa tohoto návodu a ak je potreba, vymeňte čip. Váš prázdny toner je teraz pripravený na ďalšie použitie a svoj druhý životný cyklus.


Nenašli ste čo ste hľadali alebo potrebujete poradiť? Napíšte nám.