Mám vybrať originálny, renovovaný, alebo kompatibilný toner? Skúsenosti, rozdiely a ako ich využiť.

Došiel vám toner v tlačiarni a potrebujete náhradný? Ak ste už niekedy toner kupovali, pojmy originálne, kompatibilné a renovované iste poznáte. Podľa ktorých kritérií sa ale rozhodovať, aby ste neurobili pri nákupe chybu?

Začnime cenou. Ako ste si iste všimli, originálne tonery sú často aj niekoľkonásobne drahšie ako renovované a kompatibilné tonery. Existuje však niekoľko ďalších rozdielov, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé.

Poďme sa preto na jednotlivé typy tonerov pozrieť detailnejšie.Originálne tonery

Originálne tonery sú nové tonery vyrábané výrobcom tlačiarní tak, aby čo najlepšie fungovali v konkrétnom modeli tlačiarne.


Cena

Príjem z predaja tonerov je hlavným zdrojom príjmov výrobcov tlačiarní a pokrýva okrem iného aj vysoké náklady na vývoj nových modelov tlačiarní. Preto sú originálne tonery zvyčajne oveľa drahšie ako tonery renovované a kompatibilné.


Počet strán

Originálne tonery pre jednu tlačiareň sa zvyčajne vyrábajú v dvoch kapacitách. Na špeciálne XXL tonery, ktoré vytlačia v porovnaní so štandardnými tonermi viac stránok, narazíte len zriedka.


Kvalita a spoľahlivosť

Originálne tonery sú zvyčajne oveľa drahšie ako tonery renovované a kompatibilné.

Aj u nich sa však občas vyskytne problém, ktorý sa musí riešiť reklamáciou.

Pretože sú tonery vyvíjané na mieru konkrétnym modelom tlačiarní, je kvalita a spoľahlivosť originálnych tonerov veľmi vysoká.

Ani originálne tonery však podľa našich skúseností nie sú úplne bezporuchové a občas sa aj u nich vyskytne problém, ktorý sa musí riešiť reklamáciou.


Záruka

Výrobcovia originálnych tonerov väčšinou poskytujú záruku v minimálnej zákonnej dĺžke 24 mesiacov. Niektorí z nich však podnikateľom a firmám skracujú záručnú lehotu len na 6 mesiacov.

Nevýhodou je, že v prípade reklamácie tonera trvá jej vybavenie zvyčajne 30 dní. Ak potrebujete rýchlo tlačiť, často nezostáva iná možnosť, než si medzitým zakúpiť toner iný.


Kedy ich používať?

Originálne tonery odporúčame používať v prípade, že potrebujete za každých okolností zachovať maximálnu spoľahlivosť vašej tlačiarne a nevadí vám vysoká cena.


Originálny toner do tlačiarne HP
Originálne tonery sú dobrou voľbou, ak za každých okolností vyžadujete čo najvyššiu kvalitu tlače a spoľahlivosť tlačiarne.


Renovované/repasované tonery

Renovované tonery sú neoriginálne tonery vyrobené z už použitých prázdnych originálnych tonerov. Tie sa rozoberú a dôkladne vyčistia. Opotrebované diely sú pri renovácii vymenené za nové, tonerová kazeta sa naplní tonerovým práškom a nainštaluje sa na ňu nový čip.

Renováciou tonerov sa znižuje záťaž životného prostredia. Napríklad nákupom jednej sady jedného renovovaného tonera ušetríte až 10 kg oxidu uhličitého, ktorý by bol inak vypustený do atmosféry. Približne rovnaké množstvo vyprodukuje osobné auto pri ceste autom z Olomouca do Ostravy.

Renovácia toneru
V priebehu profesionálnej renovácie sa tonerová kazeta, ktorá obsahuje tonerový prášok, musí dôkladne vyčistiť. Vymenené sú tiež diely, ktoré sa v priebehu prvého životného cyklu opotrebovali.


Pôvod

Renovované tonery sú zvyčajne vyrobené lokálne, bližšie miestu predaja. Ich nákup je teda ekologickejší aj z tohto pohľadu.


Kvalita a spoľahlivosť

Na rozdiel od originálnych tonerov, ktorých výroba je pod kontrolou jedinej firmy, výrobcov renovovaných tonerov existuje mnoho. Každý pritom používa odlišné materiály, postupy a riadia sa inými kvalitatívnymi normami. Výsledná kvalita tonera sa potom odvíja nielen od kvality spracovania, ale aj od kvality použitého materiálu.

Dbáme na to, aby si renovované tonery na tonersyp.cz udržiavali vysoký štandard. Musia sa v tlačiarni správne načítať, byť k tlačiarni šetrné a po celú dobu životnosti musia kvalitne tlačiť.

Aby sme mali kvalitu pod kontrolou, vyvíjame, vyrábame a testujeme niektoré tonery sami. Iné potom odoberáme od ďalších výrobcov z Českej republiky a Nemecka, ktorí majú s výrobou daných modelov tonerov dlhoročné skúsenosti.

Nesmierne dôležité je testovanie predávaných alternatívnych tonerov, čo zvyčajne predajcovia nerobia. Bez dôkladných testov predajca nezistí, čo presne predáva a zároveň nemôže kvalitu priebežne vyhodnocovať.


Testovacie stránky po vstupnom teste tonerov OKI
Testovacie tlačiarne dostávajú u nás poriadne zabrať. Počas niekoľkých málo hodín vytlačia tisíce plnofarebných strán. Ak tonery obstoja v takto veľkej záťaži, môžeme si potom byť istí, že budú spoľahlivo fungovať aj vo vašej tlačiarni.


Záruka

V prípade renovovaných tonerov a alternatívnych tonerov všeobecne sa dĺžka záručnej lehoty u jednotlivých predajcov líši.

Napríklad všetky renovované tonery TONERSYP dodávame s doživotnou zárukou. Tá trvá po celú dobu používania tonera až do jeho úplného minutia.


Pre koho sú ideálne?

Renovované tonery odporúčame používať v prípade, že nechcete za tlač platiť prehnane vysoké sumy, ale zároveň požadujete rozumnú kvalitu tlače a spoľahlivosť.

Odporúčame ich predovšetkým majiteľom tlačiarní, v ktorých podľa našich skúseností nie je vhodné používať kompatibilné tonery. Sú to napríklad:


Renovované tonery v tlačiarni OKI
Ak máte tlačiareň OKI a chcete ušetriť, odporúčame používať výhradne renovované tonery od overeného výrobcu. S kompatibilnými tonermi do tlačiarní OKI nemáme dobré skúsenosti.Cena

Renovované tonery sú oveľa lacnejšie ako originálne. Kvôli lokálnej výrobe, vyšším nákladom na kvalitné diely a menšiemu objemu výroby sú zároveň spravidla drahšie ako tonery kompatibilné.


Počet strán

V našej ponuke nájdete aj renovované tonery s navýšenou kapacitou. Označujeme ich ako XXL a môžu vytlačiť aj o tisíce strán viac ako originálny toner.

Príkladom sú tonery do tlačiarní HP LaserJet 500 color M551. Farebné XXL tonery (náhrada za CE401A, CE402A a CE403Avytlačia až o 5000 strán viac než bežné originálne tonery.


Kompatibilné tonery

Kompatibilné tonery vyrábajú rôzni výrobcovia z nových dielov, vrátane plastového puzdra. Kompatibilný spotrebný materiál býva spravidla najlacnejší. Renovované a kompatibilné tonery súhrnne označujeme ako alternatívne alebo neoriginálne.


Pôvod a cena

Kompatibilné tonery sú vyrábané predovšetkým v Ázii, najmä v Číne, väčšinou s dôrazom na nízku cenu. Preto sú ceny kompatibilných tonerov v niektorých internetových obchodoch až neuveriteľne nízke.


Kvalita a spoľahlivosť

Medzi výrobcami kompatibilných tonerov sú rozdiely v kvalite a spoľahlivosti najviac markantné. Odporúčame sa vyhnúť najlacnejším ponukám, u ktorých je veľmi veľká pravdepodobnosť nízkej kvality tlače alebo výrobné chyby.

Ak si však dobre vyberiete, môžu kompatibilné tonery urobiť dobrú službu, najmä v čiernobielych tlačiarňach. Ako však spoznať, že kupujete toner, ktorý bude dobre fungovať? Zlou správou je, že to na prvý pohľad ľahko spoznať nejde. Dobrou správou je, že kompatibilné tonery preverujeme za vás.

  • Ponúkame iba tonery od výrobcov, s ktorými máme historicky pozitívne skúsenosti a vieme, že nekladú dôraz len na cenu. Nekvalitní dodávatelia sú u nás na "čiernej listine" a ich výrobky u nás nezoženiete.
  • Predtým než zaradíme niektorý z kompatibilných tonerov do ponuky, dôkladne ho otestujeme. Kontrolujeme, či vytlačí správny počet strán a či sa u neho v priebehu životnosti neobjavia žiadne poruchy. Zistíme tak, či je výrobca vôbec schopný vyrobiť toner, ktorý funguje, ako má.
  • Kvalitu tonerov testujeme priebežne. V prípade niektorých typov tonerov dokonca testujeme pred odoslaním každý kus. Vďaka tomu odhalíme 100% závad, ktoré by vás inak nepríjemne prekvapili hneď po vložení tonera do tlačiarne.


Záruka

Záruka u kompatibilných tonerov sa u jednotlivých predajcov líši. U nás poskytujeme na všetky kompatibilné tonery TONERSYP doživotnú záruku, ako v prípade renovovaných tonerov.


Pre koho sú ideálne?

Kompatibilné tonery, ak sú kvalitné, dobre poslúžia najmä v niektorých čiernobielych tlačiarňach. Ak vlastníte niektorý model z nižšie uvedeného zoznamu a chcete ušetriť, neváhajte po kompatibilnom toneri siahnuť.


Kompatibilné tonery dodávame napríklad do tlačiarní:

Správny výber neoriginálneho tonera bez starostí a porovnávania

Aj keď najvyššiu kvalitu tlače a spoľahlivosti dosiahnete s tonermi originálnymi, patrične si za to priplatíte. Pokiaľ ale nechcete (veľakrát zbytočne) platiť tisíce korún navyše, je na mieste siahnuť po alternatívnych toneroch.

Kým vo farebných laserových tlačiarňach a čiernobielych tlačiarňach vyšších tried máme najlepšie skúsenosti s renovovanými tonermi, pre lacnejšie čiernobiele tlačiarne sme si dokázali vybrať aj medzi cenovo dostupnejšími kompatibilnými tonermi


Správny výber alternatívneho tonera do vašej tlačiarne

závisí oveľa viac na spoľahlivosti výrobcu a na kvalite každého konkrétneho výrobku, než na type tonera.

Ako si teda ľahko a rýchlo vybrať?

Nechceme, aby ste museli hľadaním a porovnávaním zbytočne strácať čas. V našej ponuke nájdete iba tonery, ktoré sú skrátka spoľahlivé a fungujú - bez ohľadu na to, či sú originálne, kompatibilné alebo renovované. Stačí ich vložiť do tlačiarne a bez obáv tlačiť.

Najrýchlejšia cesta na vyhľadanie správneho tonera do tlačiarne? Do vyhľadávacieho poľa nižšie jednoducho zadajte váš model tlačiarne (napríklad na vyhľadanie náplne do tlačiarne Samsung Xpress M2070w stačí do vyhľadávača zadať M2070). Môžete tiež priamo zadať označenie tonera, ktorý hľadáte (napríklad MLT-D111L).