Fotovalce do tlačiarní Brother

Fotovalce do tlačiarní Brother
Zadajte model tlačiarne alebo kód tonera/náplne
?
Najlepšie funguje vyhľadávanie podľa modelu tlačiarne. Ako zistíte názov svojho modelu? Poradíme vám v tomto návode.

Jednoduché vyhľadanie správneho produktu do vašej tlačiarne

V tejto kategórii nájdete fotovalce do tlačiarní Brother. Tonery do týchto tlačiarní nájdete v kategórii Tonery do tlačiarní Brother.

Vyberte si fotovalce do tlačiarní Brother podľa modelu tlačiarne

Brother HL
Brother MFC

Najpredávanejšie fotovalce do tlačiarní Brother

Na čo slúži fotovalec v tlačiarni Brother

Fotovalec je súčasťou tlačiarne Brother, ktorá prenáša tonerový prášok z tonerovej kazety na papier pomocou elektrostatického náboja.

Fotovalec je pokrytý citlivou vrstvou, ktorá reaguje na svetlo lasera alebo LED diód z laserovej tlačiarne. Valec sa v tlačiarni otáča a priťahuje toner z tonerovej kazety na miesta, kde bol osvetlený laserom alebo LED diódami. Potom sa tonerový prášok z valca prenesie na papier, ktorý ďalej putuje do fixačnej jednotky, kde je prášok zafixovaný teplom a tlakom.


Fotovalec Brother môžete nájsť aj pod týmito označeniami:

 • zobrazovacia jednotka Brother
 • zobrazovací valec Brother
 • obrazový valec Brother
 • tlačový valec Brother
 • valec Brother
 • optický valec Brother
 • bubon Brother
 • bubnová jednotka Brother
 • imaging unit Brother
 • drum unit Brother
 • drum Brother
 • photoconductor unit Brother


Aký je rozdiel medzi tonerom a fotovalcom Brother

Tonery aj fotovalce sú v tlačiarňach Brother samostatne vymeniteľnými dielmi.

Toner alebo tonerová kazeta obsahuje tonerový prášok – farbu, ktorá sa v tlačiarni prenáša na papier pri tlači stránky. V tlačiarňach Brother býva označený písmenami TN – napríklad TN-2421, TN-3480 alebo TN-1030. Toner do tlačiarní Brother nájdete v kategórii Tonery do tlačiarní Brother.

Na rozdiel od tonera, fotovalec Brother neobsahuje žiadnu náplň (farbu) a sám o sebe nemôže tlačiť. Ide ale o dôležitý diel, bez ktorého by laserová tlačiareň nefungovala. V tlačiarňach Brother býva označovaný písmenami DR (skratka anglického označenia valca drum), napríklad DR-2401, DR-3400, DR-2200 alebo DR-1030.

Ako poznáte, kedy máte fotovalec v tlačiarni Brother vymeniť

Tlačiarne Brother vás na potrebu výmeny zobrazovacej jednotky samy upozornia, a to najskôr hlásením pred koncom životnosti fotovalca:


„Valec coskoro konci“

alebo

„Drum End Soon“


Ak sa toto hlásenie na displeji vašej tlačiarne Brother zobrazí, znamená to, že sa blíži koniec životnosti fotovalca. V tejto chvíli odporúčame zakúpiť nový fotovalec, pretože ho bude treba čoskoro vymeniť.


Na konci životnosti fotovalca sa potom na displeji tlačiarne Brother zobrazí niektoré z týchto hlásení a je nutné fotovalec vymeniť:


„Vymen valec“

alebo

„Valec zastaveny“

alebo

„Replace Drum“

alebo

„Drum Stop“


Výmena valca Brother pred uplynutím životnosti

Môže sa stať, že budete potrebovať fotovalec vymeniť ešte pred uplynutím jeho životnosti. Obvykle sa tak deje v prípade fyzického poškodenia fotovalca, napríklad pri poškriabaní alebo pri zhoršení kvality tlače.

Ak je tlačový valec opotrebovaný, budú na vytlačených stránkach zvislé pruhy na okraji stránok. Poškodený fotovalec zase spoznáte tak, že sa na vytlačených stránkach objavia opakované defekty vo vzdialenosti obvodu optického valca.


Ako s fotovalcom Brother zaobchádzať

Zobrazovacia jednotka Brother obsahuje optický valec tmavo hnedej farby, ktorý je citlivý na svetlo a dlhodobé vystavenie svetlu by ho poškodilo. Preto je nutné fotovalec skladovať v uzavretom obale. Ak valec potrebujete z tlačiarne vybrať, vždy ho prikryte papierom.

Fotovalce sú tiež veľmi náchylné na poškodenie ostrými predmetmi. Pri manipulácii preto dávajte pozor, aby ste fotovalec nepoškriabali. Akýkoľvek škrabanec bude viditeľný na vytlačenom dokumente.

Ako vymeniť fotovalec v tlačiarni Brother

Zatiaľ čo v čiernobielych tlačiarňach Brother sa vždy mení iba jeden fotovalec, v prípade farebných tlačiarní sa mení celá sada valcov naraz.

Postup výmeny fotovalca je veľmi jednoduchý. Pomôže vám videonávod Ako vymeniť fotovalec v tlačiarňach Brother. Po každej výmene fotovalca je nutné vynulovať počítadlo fotovalca. Konkrétny návod na vynulovanie počítadla nájdete pribalený pri každom fotovalci TONERSYP.


Ako vybrať správny fotovalec do tlačiarne Brother

Najrýchlejšia cesta na vyhľadanie správneho fotovalca do vašej tlačiarne? Do vyhľadávacieho poľa zadajte váš model tlačiarne alebo jeho časť (napríklad na vyhľadanie fotovalca do tlačiarne Brother DCP-L2532DW stačí zadať L2532). Môžete tiež zadať priamo označenie fotovalca, ktorý hľadáte (napríklad DR-2401).


Správny valec je možné tiež vybrať podľa tonera, ktorý v tlačiarni používate. Tu je zoznam najbežnejších kombinácií:


Články a najčastejšie otázky k fotovalcom do tlačiarní Brother