Musím pri plnení tonera vymeniť aj čip?

Máte doma prázdny toner a uvažujete, že ho naplníte? Ako však spoznáte, či je nutné pri plnení tonera vymeniť aj čip? Čo sa stane, keď ho pri plnení tonera nevymeníte? A bude aj naďalej fungovať alebo sa tlačiareň bez výmeny čipu zablokuje?

Kde nájdem informáciu o tom, či je nutné čip vymeniť?

Informáciu o tom, či je nutné pri plnení tonera vymeniť aj čip uvádzame vždy na stránke s konkrétnym tonerovým práškom v sekcii "Nutnosť výmeny čipu". Ak uvádzame, že je výmena čipu nutná, nebude naplnená kazeta bez neho fungovať.

Výmena čipu na toneri
Informáciu o tom, či je potrebné vymeniť pri plnení tonera aj čip, nájdete na stránke detailu produktu každého tonerového prášku.


Toner som naplnil a tlačí aj bez nového čipu.

Pri niektorých modeloch tlačiarní sa môže stať, že tlačiareň po vložení naplneného tonera so starým čipom bude tlačiť aj keď uvádzame, že je výmena čipu nutná. V tom prípade je nutné počítať s tým, že tlačiareň prestane tlačiť po niekoľkých desiatkach vytlačených strán. Odporúčame preto mať čip v zásobe a v prípade, že tlačiareň prestane tlačiť ho vymeniť.


Na ktorých toneroch nie je nutné čip pri plnení meniť?

Tonery bez čipov

Ide najmä o tonery v starších tlačiarňach vyrobených pred rokom 2010, keď ešte nebolo používanie čipov bežné. Niektoré tlačiarne sú ešte stále v prevádzke. Príkladom je toner Q2612A a populárna tlačiareň HP LaserJet 1018. Výmena čipov sa týchto tonerov netýka.

Na niektorých toneroch čip nenájdete.

Ide najmä o tonery v starších tlačiarňach vyrobených pred rokom 2010 a tlačiarňach Brother predávaných približne do roku 2018.

Jediným výrobcom, ktorý v svojich toneroch čipy nepoužíval až do roku 2018, bol Brother. Medzi jeho posledné modely bez čipu patrí toner TN-2320, ktorý sa používa napríklad v tlačiarni Brother DCP-L2500D.


Tonery s čipmi, ktoré nie je potrebné meniť

Nové tonery Brother majú čip, ten ale nie je nutné pri plnení toneru meniť.
Nové tonery Brother majú čip, ten ale nie je nutné pri plnení toneru meniť.

V súčasnej dobe už čipy obsahujú všetky tonery v nových tlačiarňach. Pre majiteľov tlačiarní Brother ale máme dobrú správu. Aj keď tonery Brother čipy obsahujú, nemusia sa meniť. Čip totiž nie je využívaný pre funkciu stráženia stavu tonera.

Čip nie je nutné meniť ani v prípade niektorých nových tlačiarní HP a Canon. V tomto prípade nebude bez výmeny čipu tlačiareň zobrazovať stav tonera a môže opakovane zobrazovať upozornenia o prázdnom alebo falšovanom toneri. Samotnú tlač to ale neovplyvní. Sú to napríklad tonery:


Potrebujete čip? Ten správny vyhľadáte veľmi jednoducho.

Ak máte tlačiareň, ktorá čipy vyžaduje, pomôžeme vám vybrať ten správny. Na vyhľadanie správneho čipu stačí jednoducho do vyhľadávača nižšie zadať model tlačiarne alebo jeho časť (napríklad na vyhľadanie čipu pre tlačiareň OKI MC363dn stačí do vyhľadávača zadať MC363).