Ako vybrať tonery do farebných tlačiarní HP? Porovnanie kvality tlače, cien a spoľahlivosti

Farebné laserové tlačiarne značky HP patria medzi najpopulárnejšie na svete. Vlastníte jednu z nich? V tomto článku vám ukážeme konkrétne rozdiely medzi tonermi rôznych cenových kategórií a pomôžeme vám si medzi nimi vybrať. Nízka cena totiž nie je všetko.

Originálny toner CF401A do tlačiarne HP Color LaserJet Pro MFP M277
Tento článok sa týka farebných tlačiarní HP, ktoré využívajú technológiu JetIntelligence. Ide o novšie tlačiarne s tonermi s optickými valcami. Príkladom takého toneru je HP CF401A do tlačiarne.


Farebné tlačiarne HP sa tešia obľube vďaka rýchlosti tlače, kompaktným rozmerom a taktiež vysokej spoľahlivosti a kvalite tlače. Tieto vlastnosti dosahujú aj vďaka tonerovým kazetám, ktoré sú v prípade značky HP veľmi komplexné a obsahujú nielen časť s tonerovým práškom, ale aj časť s fotovalcom (tzv. tonery všetko v jednom).

Na spoľahlivosť a kvalitu tlače má teda rozhodujúci vplyv to, aké tonery v tlačiarni práve používate. Pôvodne perfektné živé farby fotografií a dokumentov sa môžu po výmene tonerov razom zmeniť na nevzhľadné pruhované výtlačky plné šmúh. Ako to nedopustiť?


Rýchly prehľad

Originálne tonery do farebných tlačiarní HP

Lacné kompatibilné tonery do farebných tlačiarní HP

Economy kompatibilné tonery do farebných tlačiarní HP

Prémiové renovované tonery do farebných tlačiarní HP

Tonery do farebných tlačiarní HP - porovnávacia tabuľka

Vyhľadanie tonera do farebnej tlačiarne HPOriginálne tonery do farebných tlačiarní HP

Vyššie spomenuté riziká znížite na minimum používaním originálnych tonerov. Náklady na tlač však budú veľmi vysoké. Jedna celostránková fotografia vás napríklad môže vyjsť na niekoľko desiatok korún.

Fotografia s vysokým pokrytím
Fotografia s vysokým pokrytím môže vo farebnej tlačiarni HP pri použití originálnych tonerov vyjsť naozaj draho. V prípade tlačiarne HP Color LaserJet Pro MFP M277 pri tlači s 50% pokrytím každej farby môže takáto fotografia stáť aj viac ako 2€.

Pokiaľ vám ušetrené starosti stoja za takto vysokú investíciu, môžete tento článok preskočiť a prečítať si radšej článok Ako vybrať tlačiareň s ohľadom na náklady na tlač. Správny výber tlačiarne je totiž pri používaní originálnych tonerov nesmierne dôležitý.

Pokiaľ však veľmi vysoké ceny originálnych tonerov akceptovať nechcete či nemôžete, nezostáva nič iné, než siahnuť po lacnejších alternatívach v podobe tonerov neoriginálnych.

Lenže ako vybrať ten správny, keď všetky vyzerajú na prvý pohľad rovnako? Priblížime vám, ako sa tonery v rôznych cenových kategóriách konkrétne líšia. Zameriame sa predovšetkým na cenu, spoľahlivosť a na kvalitu tlače.


Najlacnejšie kompatibilné tonery do farebných tlačiarní HP

Prvou skupinou tonerov sú najlacnejšie neznačkové kompatibilné tonery. V internetových obchodoch na ne narazíte veľmi ľahko, avšak z dôvodov, ktoré uvádzame ďalej, ich v e-shope Tonersyp neponúkame.

V závislosti na konkrétnom type zaobstaráte sadu týchto tonerov už za 1-3 tisíc korún (250 - 750 Sk za kus). Okrem ceny ich spoznáte aj podľa balenia – obvykle sú totiž dodávané v bielych alebo farebných krabičkách bez akejkoľvek značky.

Tieto lacné tonery sú na prvý pohľad podobné originálom. Sú však vyrábané s cieľom dosiahnuť čo najnižšie výrobné ceny. Výrobcovia v nich preto používajú tie najlacnejšie komponenty a uplatňujú najľahšie výrobné postupy, ktoré sa prejavia v kvalite tonerov.

Najväčšou slabinou býva obvykle použitie nekvalitného tonerového prášku. S ním potom toner namiesto lesklých a sýtych farieb tlačí farby bledé a matné.

Lacný tonerový prášok neznámeho pôvodu môže navyše predstavovať riziko, ktoré na prvý pohľad nevidíte. Z dôvodu maximálnych úspor totiž ich výrobcovia nekladú dôraz na zdravotnú nezávadnosť prášku.

Ďalšie riziko predstavuje kombinácia nekvalitných komponentov a tonerového prášku, ktorá spôsobuje ich skoršie opotrebenie. To sa môže prejavovať zvislými tenkými farebnými pruhmi vo výtlačkoch, alebo naopak chýbajúcou farbou vo výtlačkoch s vysokým pokrytím.

Výnimkou nie sú ani prípady, kedy sa uvedené závady prejavia čoskoro po nainštalovaní tonera do tlačiarne. Najlacnejšie kompatibilné tonery do tlačiarní HP teda takmer nikdy nevytlačia udávaný počet strán v požadovanej kvalite.

Lacné kompatibilné tonery HP a nekvalitná tlač
Častým problémom u najlacnejších kompatibilných tonerov do tlačiarní HP je predčasné opotrebenie alebo zanesenie dielov. Na výtlačkoch sa tieto problémy môžu prejaviť napríklad farebnými okrajmi stránok (označené červenými šípkami) alebo pruhmi vo výtlačkoch s vysokým pokrytím (viditeľné na obrázku).


Kompatibilné tonery strednej triedy do tlačiarní HP

Neoriginálnymi tonermi „strednej triedy“ máme na mysli kompatibilné (novo vyrobené) tonery s dôrazom na priaznivý pomer cena/výkon. Obvykle sú ponúkané pod niektorou z neoriginálnych značiek.

Príkladom tohto typu tonerov sú tonery Economy z našej ponuky. Čím sa líši od najlacnejších kompatibilných tonerov?

  • Kvalitnejší prášok má za následok vyššiu kvalitu tlače a farieb.
  • Použitie kvalitnejších dielov sa prejavuje nižšou poruchovosťou tonerov.

Kompatibilné tonery strednej triedy sú ideálnou voľbou, pokiaľ chcete ušetriť a vaša tlačiareň vytlačí niekoľko málo stránok denne.

Do tlačiarní, ktoré sú v permanentnej záťaži a závisí od nich chod firmy, radšej použite kvalitnejšie originálne, prípadne prémiové renovované tonery.Prémiové renovované tonery do tlačiarní HP

Nami ponúkané prémiové renovované alebo tiež repasované tonery sú vyrábané špecializovanou firmou z prázdnych originálnych tonerových kaziet. Každá prázdna tonerová kazeta je tu rozobraná, jednotlivé diely sú vyčistené a tie opotrebované (najčastejšie zelený optický valec) sú vymenené.

Na rozdiel od najlacnejších kompatibilných tonerov sa pri výrobe tých renovovaných kladie najväčší dôraz na to, aby sa kvalita, spoľahlivosť a výdrž tonera čo najviac priblížila originálnym výrobkom, a to pri zachovaní výraznej úspory.

Pri používaní renovovaných (repasovaných) tonerov môžete očakávať:

  • stabilnejšiu kvalitu tlače po celú dobu životnosti tonera, vrátane menšieho výskytu nežiaducich pruhov a neočakávaných porúch,
  • tichší chod tonerov v tlačiarni (rovnako ako v prípade tonerov originálnych).

Cena repasovaných tonerov do nových farebných tlačiarní HP je v porovnaní s najlacnejšími kompatibilnými tonermi oveľa vyššia a pohybuje sa obvykle medzi 40 a 80 Euro za kus (160 - 320 Euro za sadu) v závislosti od modelu. V prípade niektorých modelov sú však repasované tonery stále o polovicu lacnejšie ako tie originálne.


Prečo je cena renovovaných tonerov o toľko vyššia?

  • Toner sa plní oveľa kvalitnejším a drahším tonerovým práškom a osadzuje kvalitným optickým valcom.
  • Renovované tonery sa vyrábajú lokálne.
  • Vlastný proces renovácie je zložitejší ako poskladanie nového kompatibilného tonera.
  • Do koncovej ceny sa premieta cena prázdneho tonera, ktorý je nutné vykúpiť.


Ekologický aspekt

Veľkou výhodou renovovaných tonerov je fakt, že sa pri ich výrobe použije prázdny, už raz použitý toner, ktorý by v lepšom prípade putoval na recykláciu, v tom horšom na skládku. Lokálnou renováciou sa tiež ušetrí neekologická cesta nového tonera z Číny do Európy.

Renovovaný toner CF400X do tlačiarní HP Color LaserJet Pro MFP M277
Renovovaný toner CF400X do tlačiarní HP Color LaserJet Pro MFP M277 . Tieto tonery sú renovované v Nemecku z prázdnych originálnych tonerov.


Prehľadné porovnanie tonerov do farebných tlačiarní HP


Najlacnejšie kompatibilné tonery

Kompatibilné tonery strednej triedy (TONERSYP economy)

Prémiové renovované tonery TONERSYP

Originálne tonery

CenaNajnižšiaNízkaStrednáVysoká

Kvalita tlače farieb

Stredná VysokáVysokáVysoká
PoruchovosťVysokáStredná NízkaZanedbateľná

Ekologická výroba

NieNieÁnoČiastočne

Vhodné pre zaťažované tlačiarne

NieNieÁnoÁno
HlučnosťVysokáVysokáNízkaNízka


Vyhľadanie tonera do farebnej tlačiarne HP

Najrýchlejšia cesta k vyhľadaniu správneho tonera do tlačiarne HP? Do vyhľadávacieho poľa nižšie jednoducho zadajte váš model tlačiarne alebo jeho časť (napríklad pre vyhľadanie tonera do tlačiarne HP Color LaserJet Pro MFP M277 zadajte do vyhľadávača M277). Môžete tiež priamo zadať označenie modelu tonera, ktorý hľadáte (napríklad CF400X).


Tento článok sa vzťahuje
k týmto produktom:

Sada alternatívnych tonerov pre HP LaserJet M252/M274/M277
Kapacita: 1 × 2800 stran a 3 × 2300 stránok
Sada Economy kompatibilných tonerov pre HP 203X, Color LaserJet Pro M254/M280/M281
Kapacita: 1 x 3200 stran a 3x 2300 stran stránok
Sada economy kompatibilných tonerov pre HP LaserJet M452/M477
Kapacita: 1 × 6500 stran a 3 × 5000 stránok