Ako vybrať tlačiareň s ohľadom na náklady na tlač

Správny výber tlačiarne je veľmi dôležitý nielen z hľadiska jej funkcií, ale aj z hľadiska budúcich nákladov na tlač. Problém s vysokými nákladmi ale často užívatelia riešia až v momente prvého nákupu náhradných tonerov či náplní.

Máme pre vás preto niekoľko tipov, ako správne vyberať tlačiareň a ako sa vyhnúť najčastejším chybám, ktoré zákazníci robia.

1. Letáky odložte bokom

Akčné ponuky hypermarketov a veľkých obchodných reťazcov, ktoré sa zaoberajú predajom elektra, môžu byť veľkým lákadlom. Okrem predajcov sú si toho vedomí aj výrobcovia a svoje najlacnejšie modely tlačiarní ponúkajú za cenu, ktorá nepokrýva ani výrobné náklady.

Výrobcovia však majú všetko dobre spočítané a zákazníci ich taktiku obvykle odhalia až pri prvom nákupe tonera či atramentovej náplne. Ich cena totiž často prevyšuje cenu novej tlačiarne. Ich kapacita je navyše veľmi nízka a s novými modelmi sa neustále zmenšuje, čo núti spotrebiteľov k častejšiemu nákupu tonerov.

Náklady na tlač sú tak neúmerne vysoké. Pri nákupe v hypermarkete preto treba dávať pozor na podozrivo výhodné ponuky a letáky odložiť bokom.

Obchodné reťazce navyše v propagačných materiáloch zriedka odporúčajú tlačiareň najvýhodnejšiu pre zákazníka, ale zameriavajú sa na predaj modelov, na ktorých neskôr zarobia najviac.


Tip: Pri nákupe tlačiarne z akciovej ponuky si dopredu zistite, koľko budú stáť tonery či atramentové náplne.

Tlačiareň s lacnými náplňami vám v priebehu rokov ušetrí veľa peňazí. Ceny náplní ľahko zistíte napríklad v našom vyhľadávači.


2. Zvážte svoje potreby

Plánujete tlačiť fotografie, študijné materiály, faktúry či iné dokumenty? Bude tlačiareň určená k domácemu občasnému použitiu alebo má slúžiť desiatim kolegom v účtovnej firme? Všetky tieto otázky je dôležité pri výbere tlačiarne zodpovedať.

Kým veľká účtovná firma ocení záťažovú tlačiareň či multifunkčné zariadenie, ktoré zvládne zvýšený nápor napríklad v období daňových priznaní, v domácnosti vám k občasnému tlačeniu dokumentov alebo študijných materiálov bohato postačí malá laserová tlačiareň.

Zvážte tiež, či nevyhnutne potrebujete tlačiareň farebnú. Farebné výtlačky síce lahodia oku ďaleko viac než čiernobiele, ak však budete tlačiť iba interné dokumenty, môže sa prevádzka zbytočne predražiť. Farebné tlačiarne používajú štyri tonery namiesto jedného a tie budete musieť pravidelne meniť.

Tip: Zvážte, či všetky vymoženosti a funkcie moderných tlačiarní stoja za náklady,

ktoré počas prevádzky neskôr zaplatíte.


3. Aké sú možnosti zníženia nákladov

Pred samotnou kúpou tlačiarne skúste zistiť, či existujú lacnejšie alternatívne náplne, s ktorými môžete ušetriť tisíce korún. Výrobcovia v poslednej dobe chŕlia jeden nový model za druhým a pri kúpe najnovších sa môže stať, že lacnejší alternatívny toner zatiaľ neexistuje.

Tip: Ak máte pochybnosti, spýtajte sa nás, či sú náplne dostupné alebo v akom časovom horizonte ich možno očakávať.

Radi vám poradíme.

Náklady na tlač však nie sú tvorené iba cenou tonera. Pri premýšľaní, ako vybrať vhodnú tlačiareň, je nutné brať do úvahy aj ďalšiu dôležitú položku. Tou je spotreba papiera, ktorá v niektorých prípadoch tvorí až 50% z ceny vytlačenej stránky.

Tip: Pri väčších objemoch tlače preto zvážte zakúpenie tlačiarne s automatickým duplexom (obojstrannou tlačou).

Táto šikovná funkcia vám ušetrí čas strávený manuálnym obracaním papiera.


Laserové tlačiarne s automatickým duplexom spoznáte podľa písmenká d v názve modelu.

.Ďalšia časť nákladov tvorí spotreba elektrickej energie. Tá je pri atramentových tlačiarňach zanedbateľná, pri veľkoobjemových laserových tlačiarňach však môže byť značná. Pokiaľ veľkú tlačiareň nevyužijete, radšej si kúpte menšiu.


4. Starší neznamená horší

Spravidla platí, že ceny alternatívnych tonerov a náplní pre konkrétnu tlačiareň časom klesajú. Ak už tlačiareň máte, zvážte, či je jej výmena nutná.


Tip: Niekedy je výhodnejšie si zaobstarať použitú tlačiareň, ktorá vyhovuje vašim potrebám.

Za cenu low-endovej tlačiarne tak môžete mať tlačiareň z vyššej kategórie, ktorá bude mať nižšie náklady na tlač a trebárs aj ďalšie doplnkové funkcie.


5. Poraďte sa

Nech sú už vaše požiadavky na tlačiarne akékoľvek, je dobré sa pred kúpou poradiť. Radi vám s výberom tlačiarne pomôžeme. Vyberieme vám nielen tlačiareň s lacnými náplňami, ale zároveň takú, ktorá bude mať všetky funkcie, ktoré potrebujete. Neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať.


Dostupnosť a ceny tonerov a náplní do novej tlačiarne

Dostupnosť a ceny tonerov a náplní do novej tlačiarne ľahko zistíte pomocou vyhľadávacieho formulára nižšie.

Do vyhľadávacieho poľa stačí zadať model tlačiarne alebo jeho časť. Napríklad na overenie dostupnosti a ceny tonera do tlačiarne HP Laser 107w stačí do vyhľadávacieho poľa zadať 107w.


Kontaktujte násNahlásit
chybu