Záhadné písmenka v názve tlačiarne. Čo znamenajú a hrajú nejakú rolu pri výbere tonera?

Možno ste sa niekedy čudovali nad tým, prečo majú modely tlačiarní tak krkolomné názvy. Nemohli by sa volať nejako atraktívnejšie? To určite mohli, ale súčasný spôsob značenia má svoj zmysel a pre poučeného zákazníka je zároveň praktický. Písmenká zoradené za číslom modelu tlačiarne totiž informujú o dôležitých vlastnostiach tlačiarne.

V tomto článku vám objasníme ich význam a vysvetlíme, aký majú vplyv na výber tonera.

Čo jednotlivé písmena znamenajú?


N

Písmeno N za modelom tlačiarne hovorí, že tlačiareň je sieťová a možno ju pripojiť do siete LAN (z anglického slova Network). Pripojenie k sieti je možné sieťovým káblom RJ45. Ak máte v sieti WiFi router, môžete sa k tlačiarni po jej pripojení do siete ľahko pripojiť práve cez WiFi. Príkladom sieťovej tlačiarne s týmto označením je HP LaserJet Pro M404n.

Pripojenie tlačiarne pomocou sieťového kábla RJ45
Pripojenie tlačiarne pomocou sieťového kábla RJ45 umožňuje zdieľanie tlačiarne v sieti. Pripojením tlačiarne do WiFi routera urobíte z tlačiarne WiFi tlačiareň.


W

Tlačiarne s písmenom W v názve budete môcť pripojiť k sieti bezdrôtovo (skratka slova WiFi). Z tlačiarne teda pri používaní nemusí viesť žiadny dátový kábel. Pri inštalácii ale niektoré modely vyžadujú pripojenie cez USB, aby inštalačný program mohol bezdrôtové pripojenie nakonfigurovať. V súčasnosti majú wifi pripojenie aj najmenšie tlačiarne, napríklad HP LaserJet Pro M15w.

Symbol WiFi na tlačiarni HP Laser 107W
Symbol WiFi na tlačiarni HP Laser 107W, ktorá umožňuje bezdrôtové pripojenie.


D

Toto písmeno v názve tlačiarne vám ušetrí veľa nervov, papiera, času a tiež životné prostredie. Tlačiarne s týmto označením totiž vedia tlačiť obojstranne a to úplne automaticky (z anglického slova Duplex).

Aj keď sa to nezdá, je to obrovská výhoda a ak si na túto funkciu pri svojej tlačiarne zvyknete, ťažko sa vám bude žiť bez nej. Ak teda máte na výber, určite si vyberte tlačiareň s písmenom D. V súčasnosti majú túto funkciu aj lacnejšie tlačiarne, napríklad Brother DCP-L2512D.


F

Aj keď sa jedná o starší spôsob komunikácie, v niektorých firmách alebo organizáciách má stále svoje miesto fax. A práve písmeno F v názve tlačiarne znamená, že túto tlačiareň možno použiť aj ako fax. Príklad: HP LaserJet Pro M428fdn.

Fax môžu ale mať aj tlačiarne bez písmená F. Nepoužíva ho napríklad spoločnosť Brother, ktorej tlačiarne radu MFC funkciu faxu majú.


T

Pokiaľ si tlačiareň u vás nevydýchne, potom sa vám môže hodiť prídavný zásobník na papier. Ten hneď spoznáte podľa písmena T (z anglického slova Tray). Prídavný zásobník na papier býva skôr súčasťou starších tlačiarní a u novších modelov v základnej konfigurácii často chýba. Zvyčajne ho ale možno dokúpiť. Príkladom staršej tlačiarne s týmto označením je HP Color LaserJet 2605dtn.


X

Pokiaľ je súčasťou tlačiarne prídavný zásobník, tlačiareň umožňuje sieťové pripojenie a dokáže tlačiť obojstranne, potom môže byť označená písmenom X, ktoré nahrádza dlhšie označenie DTN. Príkladom je HP LaserJet P2015x.


E

E je skratka funkcie ePrint, ktorá umožňuje posielať tlačové úlohy do tlačiarne cez e-mail. Jedná sa o technológiu spoločnosti HP, a tak sa s týmto označením stretnete pri modeloch rovnakej značky. Príkladom je tlačiareň HP LaserJet Pro M402dne.


MFP/MFC

Táto skratka označuje multifunkčnú tlačiareň (z anglického Multi-function Printer). S takou tlačiarňou môžete dokumenty nielen tlačiť, ale aj skenovať alebo kopírovať.


C

Písmeno C je jednou z možností, ako niektorí výrobcovia označujú farebné modely tlačiarní (z anglického Color). Príkladom sú tlačiarne značky Canon, menovite potom napríklad Canon i-SENSYS LBP621Cw.


B/M

Písmenami B alebo M sa označujú tzv. monochromatické alebo čiernobiele tlačiarne (z anglického označenia Black and White / Monochrome). V tlačiarni s týmto označením teda budete používať iba čierny toner alebo atrament. Príkladom je čiernobiela tlačiareň Xerox B215.


Majú uvedené písmena význam pri výbere tonerov?

Odpoveď je jednoduchá. Nemajú. Rovnaké modely tlačiarní používajú vždy rovnaké tonery či náplne bez ohľadu na prídavné funkcie. Pri nakupovaní tonerov a náplní sa teda písmenami v názve trápiť vôbec nemusíte. Jeden príklad za všetky:

Toner s označením CF226X pasuje do tlačiarní:Vyhľadanie tonera do tlačiarne

Aj keď písmenká za názvom modelu tlačiarne nehrajú pri výbere tonera žiadnu úlohu, odporúčame tonery hľadať práve podľa modelu tlačiarne. Nájdete tak presne tie tonery, ktoré budú vo vašej tlačiarni bez problémov fungovať.

Do vyhľadávacieho poľa nižšie jednoducho zadajte váš model tlačiarne (napríklad na vyhľadanie náplne do tlačiarne Samsung Xpress M2070w stačí do vyhľadávača zadať M2070).Nahlásit
chybu