Ako vybrať tlačiareň: 8 výhod a nevýhod atramentových tlačiarní 

Plánujete obstaranie tlačiarne a neviete akú technológiu zvoliť? Či bude pre vás lepšia laserová alebo atramentová tlačiareň, záleží predovšetkým na jej využití. Aby sme vám výber uľahčili, spísali sme osem výhod a nevýhod atramentových tlačiarní, ktoré je dobré mať pri výbere na pamäti. 

Atramentových tlačiarní je veľa druhov. Tento článok sa zámerne nevenuje veľkým profesionálnym firemným atramentovým tlačiarňam, ale modelom, ktoré využijete v domácnostiach alebo malých kanceláriách. 


Výhody atramentových tlačiarní

1. Nízka obstarávacia cena

K obstaraniu novej atramentovej tlačiarne vám bude stačiť doslova pár stoviek. Najlacnejšie atramentové tlačiarne bez námahy zoženiete do 50 eur.

To ale nie je všetko. Za túto neuveriteľnú cenu dostanete ako súčasť tlačiarne tiež skener a kopírku. A ako bonus často aj WiFi pripojenie, ktoré je u atramentových tlačiarní, aj tých lacnejších, už štandardom.

Ak teda hľadáte multifunkčnú tlačiareň s WiFi za čo najnižšiu obstarávaciu cenu, nájdete ju medzi tými atramentovými.

Pri nákupe novej atramentovej tlačiarne je potrebné myslieť na to,

že nízku predajnú cenu si výrobcovia kompenzujú vysokými cenami náhradných náplní. Nízka obstarávacia cena teda zvyčajne znamená, že náklady na tlač budú vysoké.


Porovnanie obstarávacích cien atramentových a laserových multifunkčných tlačiarní s Wifi
Porovnanie obstarávacej ceny atramentových (vľavo) a laserových multifunkčných tlačiarní s Wifi.


2. Vhodná technológia pre tlač fotografií

Pokiaľ ide o domácu tlač fotografií, sú atramentové tlačiarne oveľa vhodnejšie ako laserové.

Aby bola tlač čo najkvalitnejšia, je potrebné použiť špeciálny fotopapier pre atramentovú tlač. Fotopapiere majú špeciálnu povrchovú úpravu, vďaka ktorej budú fotografie perfektne ostré a nebudú sa rozpíjať.

Na rozdiel od laserových tlačiarní umožňujú tlačiarne atramentové tiež bezokrajovú tlač. Vďaka tomu môžete vytlačiť svoje fotografie bez bieleho okraja aj na menšie formáty papiera (napríklad 10 × 15).

Pokiaľ bude tlač fotografií v náplni práce vašej tlačiarne prevažovať, myslite na to už pri jej nadobudnutí. Rozdiel v cene jednej vytlačenej fotografie môže byť závratný, zamerajte sa preto na tlačové náklady.

Kým za tlač jednej fotografie na tzv. tankovej tlačiarni zaplatíte pár korún, fotografie vytlačené na najlacnejších modeloch prídu až na niekoľko desiatok korún za kus.

Suverénne najnižšie náklady na tlač majú tankové tlačiarne s integrovanými zásobníkmi,

do ktorých priebežne dopĺňate atrament z fľaštičiek. S týmito tlačiarňami naozaj tlačíte takmer zadarmo.


3. Nižší hluk a spotreba elektriny

Atramentové tlačiarne na rozdiel od tých laserových nevyžadujú špeciálne chladenie a nemajú toľko pohyblivých dielov. Sú tak oveľa tichšie - v pohotovostnom režime ich nepočujete vôbec a aj pri tlači je hluk veľmi malý.

Atramentová technológia je navyše oveľa energeticky úspornejšia. Energiu, ktorú by laserová tlačiareň spotrebovala na zahrievanie a chladenie, s tou atramentovou ušetríte.

Priemerná spotreba elektrickej energie pri tlači vybraných laserových tlačiarní a atramentových tlačiarní
Priemerná spotreba elektrickej energie pri tlači vybraných laserových tlačiarní (vľavo) a atramentových tlačiarní (vpravo). Zdroj: https://www.energyefficiencydatabase.com/inkjet-vs-laser.php a databázy výrobcov.


4. Šetrnosť k zdraviu

V posledných rokoch sa často hovorí o možnom znečistení pracovného prostredia laserovými tlačiarňami. Na danú tému vzniklo niekoľko vedeckých štúdií, ktoré preukázali, že počas tlače na laserovej tlačiarni rastie v okolitom vzduchu koncentrácia ozónu a pevných častíc.

Atramentové tlačiarne tieto častice neprodukujú a sú z tohto pohľadu bezpečnejšie.



Nevýhody atramentových tlačiarní

1. Zasychanie a upchávanie tlačových hláv

Vynechávanie tlače, chýbajúce farby, horizontálne pruhy v tlači. To sú najčastejšie problémy, s ktorými sa majitelia atramentových tlačiarní stretávajú. Príčinou môžu byť drobné bublinky vzduchu v tlačovej hlave alebo zaschnutý atrament.

Riziko zasychania tlačovej hlavy môžete znížiť pravidelným používaním tlačiarne a kvalitnými náplňami. Aj tak však nemožno riziko zasychania úplne vylúčiť.

Výrobcovia sa snažia zasychaniu atramentu predísť naprogramovanými pravidelnými čistiacimi cyklami, pri ktorých sa trysky "opláchnu" malým množstvom atramentu.

Pravidelné čistiace cykly prebiehajú spravidla po zapnutí tlačiarne,

preto je dobré tlačiareň vypínať, keď ju nepoužívate. Čistenie tlačovej hlavy možno spustiť aj manuálne a pomôže odstrániť drobné nedostatky v tlači. Pri väčšom upchatí už ale toto čistenie nepomôže a môže byť kontraproduktívne.


S ohľadom na zasychanie tlačových hláv sú výhodnejšie tlačiarne, ktoré používajú náplne s integrovanou tlačovou hlavou. V prípade zaschnutia tak jednoducho vymeníte náplň a tlačíte ďalej. Tlačiarne s týmito náplňami zvyčajne spoznáte podľa toho, že používajú iba dve náplne - trojfarebnú a čiernu.

Atramentová náplň HP 302 s integrovanou tlačovou hlavou.
Atramentová náplň HP 302 do tlačiarne HP Deskjet 2130. Súčasťou tejto náplne je aj tlačová hlava.


2. Kratšia životnosť

V porovnaní napríklad s laserovými tlačiarňami majú tie atramentové kratšiu životnosť. Jednou z hlavných príčin je vyššie zmienené zasychanie tlačových hláv.

U niektorých atramentových tlačiarní (najmä Epson) je totiž tlačová hlava súčasťou tlačiarne a nemožno ju jednoducho vymeniť. Pri iných tlačiarní (niektoré modely značky Canon) môžete hlavu vybrať aj vymeniť, ale jej cena často prevyšuje cenu novej tlačiarne.

Stretli sme sa tiež s niekoľkými tlačiarňami Canon, ktoré prestali fungovať približne po dvoch rokoch prevádzky. Poruchy boli sprevádzané neslávne známymi chybami B205 súvisiacimi s prehriatím tlačovej hlavy. Riešením je opäť, zvyčajne nerentabilné, výmena tlačovej hlavy.

Z tohto pohľadu sú opäť najspoľahlivejšie tlačiarne u ktorých meníte tlačovú hlavu spolu s náplňou. Príkladom takejto tlačiarne je HP Deskjet Ink Advantage 5075, HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075ale aj ďalšie modely tlačiarní značky HP a Canon.


3. Atrament mizne, aj keď netlačíte

Ubúdajú vám farby v tlačiarni, hoci tlačíte iba čiernou? Tentoraz nejde o poruchu, ale o bežnú vlastnosť atramentových tlačiarní. Atrament sa totiž okrem tlače používa na udržanie kondície tlačových hláv pravidelným preplachovaním.

Ak spustíte program čistenia tlačovej hlavy aj manuálne, bude spotreba atramentu ešte väčšia.


4. Nižšia kvalita tlače dokumentov

Aj keď sú atramentové tlačiarne vhodné pre tlač fotografií na fotopapier, v prípade tlače dokumentov kvalita vytlačených dokumentov tak skvelá nebude.

V porovnaní s laserovými tlačiarňami sa texty vytlačené na tých atramentových viac zlievajú a nemajú teda tak ostré okraje. Zároveň platí, že čím lacnejší papier použijete, tým bude výsledok horší.


Suma sumárum

Atramentové tlačiarne majú v kanceláriách a domácnostiach bezpochyby svoje miesto.


Tlačiareň s touto technológiou bude pre vás ideálna v prípade, že:

  • ste vášnivý fotograf, ktorý rád archivuje svoje fotografie na papier,
  • chcete farebnú tlačiareň, ale máte málo miesta,
  • nevadí vám o niečo nižšia ostrosť textov u dokumentov,
  • máte na zaobstaranie novej tlačiarne veľmi obmedzený rozpočet.


Atramentovým tlačiarňam sa naopak radšej vyhnite ak: 

  • neznesiete starosti so zaschnutou tlačovou hlavou,
  • potrebujete vysokú kvalitu tlače aj u obyčajných dokumentov,
  • máte viac peňazí na počiatočnú investíciu do tlačiarne.


Potrebujete ďalšie rady s výberom konkrétnej tlačiarne? Nájdete ich tu:


Stiahnite si užitočný ebook ZDARMA: