Ako vybrať tlačiareň: 10 výhod a nevýhod laserových tlačiarní 

Zvažujete nákup tlačiarne a neviete, akej technológii dať prednosť? Pri rozhodovaní vám pomôže tento zoznam najväčších predností a slabín laserových tlačiarní. 

Rýchly prehľad


Výhody laserových tlačiarní

1. Dobrá kvalita tlače

Kvalitu tlače laserových tlačiarní oceníte predovšetkým vtedy, ak tlačíte prevažne dokumenty na bežný kancelársky papier.

Ako je možné, že sú texty a grafika vytlačené na laserovej tlačiarni oveľa ostrejšie ako u tlačiarní atramentových? Je to dané predovšetkým technológiou tlače.

Kým v atramentových tlačiarňach sa farba (v podobe atramentu) do papiera vpíja, laserová tlačiareň fixuje farbu (vo forme tonerového prášku) na povrch papiera vysokou teplotou. Aj preto sa dokumenty vytlačené na laserovej tlačiarni nerozpíjajú ani pri styku s vodou.

Vysoká ostrosť tlače je pritom samozrejmosťou aj u lacnejších laserových tlačiarní a aj pri použití lacnejšieho papiera.

Tlač na čiernobielej laserovej tlačiarni HP Laser 107W
Dokumenty vytlačené laserovou tlačiarňou vynikajú vysokou ostrosťou. Platí to aj pre lacnú čiernobielu laserovú tlačiareň HP Laser 107w, z ktorej je tento výtlačok. Kvalita tlače sa pritom nezhoršuje ani pri použití lacného papiera.


2. Spoľahlivosť a dlhá životnosť tonerov

Zasychanie atramentu v tlačiarni je jeden z najčastejších problémov majiteľov atramentových tlačiarní. Ak si však kúpite tlačiareň laserovú, môžete ho pustiť z hlavy.

Laserová tlačiareň nikdy nezaschne. Nemá totiž tlačovú hlavu a k tlači používa suchý tonerový prášok vyrobený prevažne z plastu.

Z rovnakého dôvodu poteší aj trvanlivosť tonerov, ktoré môžete mať v zásobe aj niekoľko rokov bez toho, aby stratili na kvalite či funkčnosti.

Vedeli ste, že

ak nakupujete alternatívne tonery na Tonersyp.sk, môžete nepoužité tonery do laserových tlačiarní do roka od zakúpenia vrátiť a vymeniť ich za peniaze, alebo iný tovar?

3. Dlhá životnosť tlačiarne

Ak sa o laserovú tlačiareň správne staráte, používate kvalitné tonery a pravidelne vymieňate ďalšie potrebné diely, vydrží vám v bežnom kancelárskom či domácom prostredí niekoľko rokov a mnoho tisíc stránok.

V praxi sme sa stretli aj s prípadmi, keď malá čiernobiela laserová tlačiareň s udávanou životnosťou okolo 50 000 stránok ich vytlačila viac ako 200 000 a stále fungovala. Jediné, čo sa v nej pritom menilo, bol toner, ktorých táto tlačiareň spotrebovala neuveriteľných 100 kusov.

Aj medzi laserovými tlačiarňami sa občas objavia modely vyslovene nepodarené (napríklad niektoré z prvých farebných laserových tlačiarní od firmy Samsung). Jedná sa ale skôr o výnimky, ktoré pravidlo dlhej životnosti potvrdzujú.


4. Vysoká záťaž

Väčšina laserových tlačiarní je stavaná na vysokú kancelársku záťaž. Výnimku tvoria najlacnejšie modely, ktoré sú určené pre domáce, menej náročné tlačové úlohy. Aj tie ale zvládnu jednorázovo vytlačiť desiatky, či dokonca stovky stránok.

Pri výbere tlačiarne podľa predpokladanej záťaže narazíte na pojmy odporúčaná a maximálna mesačná záťaž.


Maximálna mesačná záťaž uvádza najvyšší počet stránok, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť za mesiac. Tomuto počtu výtlačkov by sme sa rozhodne nemali blížiť opakovane, inak sa tlačiareň môže pokaziť.

Hodnota maximálnej mesačnej záťaže je zvyčajne relatívne vysoká, a to aj u lacných tlačiarní. Napríklad u tlačiarne HP Laser 107wktorá patrí medzi najlacnejšie na trhu, je maximálne mesačné zaťaženie 10 000 stránok. Tlačiareň Canon MF443dwktorá patrí do strednej triedy, zvládne až 80 000 stránok mesačne.


Doporučená mesačná záťaž uvádza približný počet stránok, ktoré je vhodné mesačne vytlačiť, aby bola tlačiareň v ideálnej kondícii. Práve toto číslo sledujte pri výbere laserovej tlačiarne.

Doporučená záťaž býva násobne nižšia ako tá maximálna. Napríklad pri vyššie spomenutej tlačiarni HP Laser 107w je odporúčaná mesačná záťaž 1 500 stránok, v prípade Canonu MF443dw je to 4 000 stránok.


5. Výhody čierno-bielych laserových tlačiarní

Uspokojíte sa s čiernobielou tlačou? Potom si vystačíte s čiernobielou čiže monochromatickou laserovou tlačiarňou. Najlepšie tak využijete všeobecné výhody laserovej technológie:

  • ČB laserové tlačiarne sú lacné a dajú sa zaobstarať aj za menej ako 80 eur.
  • Sú rýchle, pretože tlačia len jednou farbou.
  • Sú spoľahlivé a dlho vydržia, pretože majú menej dielov než tlačiarne farebné.
  • Majú veľmi nízke náklady na tlač, pretože používajú iba jeden toner.

Na trhu existujú aj monochromatické atramentové tlačiarne ponúkané firmou Epson

Ich prednosťou je napríklad rýchlosť alebo nízke náklady na tlač. Sú však o niečo drahšie ako laserové tlačiarne s porovnateľnými funkciami a svoje miesto nájdu najmä vo firemných prevádzkach.


Nevýhody laserových tlačiarní

1. Vyššia obstarávacia cena

Aj keď je pravda, že najlacnejšiu čiernobielu laserovú tlačiareň môžete kúpiť aj za menej ako 80 €, za väčšinu modelov dáte o desiatky eur viac. Drahšie sú najmä tie farebné. Ich ceny začínajú približne na 150 € a rastú v závislosti od počtu funkcií a nákladov na tlač.

Ceny multifunkčných laserových tlačiarní so skenerom, s farebnou tlačou, wifi a s rozumnými nákladmi na tlač budú začínať minimálne na dvojnásobku, teda na 300 €.

Oproti tomu, k nákupu farebnej atramentovej multifunkčnej tlačiarne vám bude stačiť aj niečo málo cez tisíc korún. Za 200 € potom zaobstaráte naozaj Super-úspornú multifunkčnú atramentovú tlačiareň s fľaštičkovým doplňovaním atramentu (tzv. Tankový systém).

Porovnanie obstarávacích cien atramentových a laserových multifunkčných tlačiarní s Wifi
Porovnanie obstarávacej ceny atramentových (vľavo) a laserových multifunkčných tlačiarní s Wifi.


2. Veľké rozmery a vysoká hmotnosť

Po doručení laserovej tlačiarne je nejeden zákazník prekvapený jej veľkosťou. Stalo sa nám tiež, že si kvôli nej zákazník svoj nákup dokonca rozmyslel.

Aj keď v posledných rokoch došlo k značnej miniaturizácii, väčšina laserových tlačiarní má relatívne vysokú hmotnosť. Ťažšie a väčšie sú tlačiarne farebné, pretože obsahujú viac dielov.

Naopak tie čiernobiele môžu mať veľmi príjemné rozmery. Tie najlacnejšie a najmenšie hravo odnesiete pod pažou a zmestia sa aj na ten najmenší pracovný stôl.

Porovnanie hmotnosti vybraných farebných a čiernobielych laserových tlačiarní
Porovnanie hmotnosti vybraných farebných a čiernobielych laserových tlačiarní. Kým tie farebné (OKI C332 a Canon MF643cdw) sú relatívne ťažké, najlacnejšie čiernobiele (napríklad HP Laser 107W) unesie aj ten najmenší pracovný stolček.


3. Vysoká cena farebných tonerov

Majiteľa farebnej laserovej tlačiarne niekedy nemilo prekvapí cena za sadu originálnych tonerov. Tá totiž často prevyšuje cenu nových tlačiarní, najmä tých lacnejších.

Cena náhradných tonerov do farebnej laserovej tlačiarne je často vyššia ako nová tlačiareň.

Je ale potrebné si uvedomiť, že štandardné tonery zakúpené samostatne majú oveľa vyššiu kapacitu ako tzv. Štartovacie tonery, ktoré sú súčasťou tlačiarne pri jej zakúpení.

Cenu náhradných tonerov možno zraziť použitím tonerov kompatibilných alebo renovovaných. Aj tie ale, ak sú kvalitné, vyjdú v prípade farebných tlačiarní na niekoľko desiatok eur.


4. Vyššia spotreba elektrickej energie

Nároky laserových tlačiarní na elektrickú energiu sú v porovnaní s atramentovými tlačiarňami oveľa vyššie. Výrobcovia sa síce snažia spotrebu laserových tlačiarní zraziť, sú ale limitovaní ich technológiou.

Laserová tlačiareň k svojej činnosti potrebuje energiu k roztočeniu motorov, ktoré poháňajú jednotlivé diely v tlačiarni, vrátane tonerov, prenosových pásov, zapekacích jednotiek a ventilátorov. A pretože sa toner v laserovej tlačiarni fixuje na papier teplom, potrebuje tlačiareň aj energiu k zahriatiu vykurovacieho telesa v zapekacej jednotke.

Máme však aj dobrú správu. Zatiaľ čo pri tlači spotrebúvajú laserové tlačiarne omnoho viac energie, v režime spánku sú na tom podobne ako tlačiarne atramentové a ich spotreba sa pohybuje okolo 1 W.

Priemerná spotreba elektrickej energie pri tlači vybraných laserových tlačiarní a atramentových tlačiarní
Priemerná spotreba elektrickej energie pri tlači vybraných laserových tlačiarní (vľavo) a atramentových tlačiarní (vpravo). Zdroj: https://www.energyefficiencydatabase.com/inkjet-vs-laser.php a databázy výrobcov.


5. Tlačiareň ako zdroj znečistenia?

V posledných niekoľkých rokoch sa často hovorí o možnom znečistení pracovného prostredia laserovými tlačiarňami. Na danú tému vzniklo niekoľko vedeckých štúdiíktoré preukázali, že počas tlače na laserovej tlačiarni rastie v okolitom vzduchu koncentrácia ozónu a pevných častíc. Po ukončení tlače tieto koncentrácie klesali.

Pri používaní laserových tlačiarní je preto dobré pravidelne vetrať. Väčšie kopírky majú tiež vo výbave ozónové filtre, ktoré odporúčame pravidelne meniť.


Záverečný verdikt

Ak zistíte, že výhody laserových tlačiarní vo vašom prípade prevládli nad uvedenými nevýhodami, zostáva ešte výber konkrétneho modelu. Pri ňom pamätajte na nasledujúce:

  • Vystačíte si s čiernobielou tlačou? Kúpte čiernobielu tlačiareň a budete tlačiť lacnejšie.
  • Nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze za prevádzku? Pred zaobstaraním tlačiarne si vopred overte dostupnosť a cenu náhradných tonerov.

Potrebujete ďalšie rady s výberom konkrétnej tlačiarne? Nájdete ich tu:


Užitočný ebook pre vás ZDARMA:


Nahlásit
chybu