Z čoho sa vyrába tonerový prášok? Prehľad základných ingrediencií tajných receptúr 

Každý výrobca laserových tlačiarní si tajomstvo zloženia tonerového prášku vo svojich toneroch starostlivo stráži. Tajné sú tiež pomery jednotlivých zložiek, a najmä špeciálne prísady, ktoré robia tonerový prášok jednotlivých výrobcov unikátnym.

Môžeme sa ale pozrieť na to, z akých látok je tonerový prášok vyrobený najčastejšie a akú úlohu v ňom jednotlivé komponenty plnia. 

Plast

Možno vás prekvapí, že väčšinu tonerového prášku tvoria malé čiastočky plastu. Predtým sa na jeho výrobu používal styrén akrylát, ktorý nájdeme v niektorých typoch tonerového prášku pre staršie čiernobiele tlačiarne aj dnes.

S príchodom farebných laserových tlačiarní sa ale do popredia dostal plast, s ktorým sa bežne stretávame v každodennom živote - polyester.

Oproti styrén akrylátu má polyester niekoľko výhodMá napríklad nižšiu zapekaciu teplotu a je odolnejší. Hodí sa tak do modernejších tlačiarní, ktoré sú rýchlejšie a energeticky úspornejšie.

Zloženie tonerového prášku uvedené na krabici
Zloženie tonerového prášku uvedené na krabici. Tonerový prášok v tomto toneri obsahuje styren-akrylát.


Vosk

Ak by tonerový prášok obsahoval iba malé čiastočky plastu, pri prechode zapekacou jednotkou by sa nalepil na jej valec a došlo by k zaseknutiu papiera a k poškodeniu jednotky.

Preto je súčasťou tonerového prášku tiež polypropylénový vosk, ktorý zabráni priľnutiu k valcom zapekacej jednotky.


Oxid kremičitý

K tomu, aby sa jednotlivé tonerové čiastočky nezhlukovali a mohli byť z tonerovej kazety dobre nanesené na papier, slúži oxid kremičitý. Tonerový prášok má vďaka nemu po rozmiešaní tekutú konzistenciu, čo oceníte aj pri svojpomocnom plnení tonera. Ak toner pred plnením dobre pretrepeme, bude plnenie veľmi ľahké.


Farbivá

V každej farebnej tlačiarni nájdete tonery štyroch farieb - čierny, azúrový (cyan), purpurový (magenta) a žltý. Farebnosť každého tonerového prášku je daná použitými pigmentami.

K zafarbeniu tonerového prášku v čiernych toneroch sa používajú uhlíkové sadze. Vďaka ich dokonalej absorpcii svetla sú vytlačené dokumenty úplne čierne.

Na dosiahnutie sýtej a stálej azúrovej farby sa používa Ftalocyaninová modrá.

K zafarbeniu tonerového prášku do purpurova sa používa chinakridonová červeň.

Súčasťou žltého tonerového prášku sú potom farbivá na báze benzimidazolonu.


Zdokonaľovanie vlastností a tvaru tonerových častíc

Okrem zloženia tonerového prášku zdokonaľujú výrobcovia tiež tvar a veľkosť čiastočiek tonerového prášku.

Predtým mali častice tonerového prášku väčšiu veľkosť a nepravidelný tvar. Moderné chemické postupy umožňujú vyrábať prášok s menšími a pravidelnými čiastočkami. Vďaka tomu môžu mať moderné tlačiarne napríklad vyššie rozlíšenie tlače.

Porovnanie tonera EA od Xeroxu a lacnejšieho tonera
Čiastočky tonerového prášku EA od spoločnosti Xerox pod elektrónovým mikroskopom (vľavo) a čiastočky tonerového prášku vyrobeného staršou technológiou (vpravo).


Video: Tonerový prášok v moderných farebných tlačiarňach HP


Vyhľadanie tonerového prášku

Tonerový prášok, čipy a ďalšie pomôcky, ktoré budete pri plnení potrebovať, ľahko nájdete pomocou vyhľadávacieho formulára nižšie. Stačí zadať váš model tlačiarne alebo jeho časť.

Napríklad na vyhľadanie materiálu na plnenie tonerov do tlačiarne Brother DCP-L2512, stačí do vyhľadávača zadať L2512. Môžete tiež zadať označenie tonera, ktorý chcete naplniť, napríklad TN-2421.