Ako vybrať etikety do tlačiarne Brother QL

V tomto článku si ukážeme, ako vybrať správne etikety DK do vašej tlačiarne Brother QL, ako využiť potenciál tlačiarne naplno a na čo si dať pri výbere pozor. Pokiaľ hľadáte rady a odporúčania k výberu pások TZe do tlačiarní odolných štítkov Brother PT (P-Touch), nájdete ich v článku Ako vybrať správnu pásku do štítkovača Brother P-touch ľahko a rýchlo.

Tlačiarne štítkov a etikiet sú perfektnými pomocníkmi pre každého, kto potrebuje rýchlo a efektívne vytvárať individuálne papierové štítky a etikety rôznych rozmerov. Oproti laserovým tlačiarňam má tlač etikiet na špecializovaných tlačiarňach štítkov a etikiet niekoľko výhod:

  • V prípade tlačiarní etikiet a štítkov Brother nie je nutné tlačiť veľké množstvo štítkov naraz,

  • tlač je lepšie zarovnaná a nepresahuje okraje predrezaných etikiet,
  • riziko zásekov etikiet v tlačiarni je minimálne.

Tlačiarne Brother QL používajú etikety označované predponou DK. Hodia sa všade tam, kde etikety nemusia mať dlhú životnosť. Vhodné sú tak napríklad na:

  • adresné štítky obálok,
  • prepravné etikety dopravcov,
  • tlač informácií na produktové obaly,
  • dočasné označenie regálov.


V ponuke nájdete niekoľko desiatok typov originálnych Brother etikiet, ale aj lacnejších kompatibilných etikiet.

Akými parametrami sa jednotlivé typy etikiet líšia, ako sa v ponuke vyznať a vybrať pre váš účel tie správne?


Výber etikiet podľa rozmeru

Etikety do tlačiarní štítkov Brother QL sú dodávané na rolkách v špeciálnom plastovom držiaku, vďaka ktorému ich do tlačiarne ľahko nasadíte. K dispozícii sú rolky samostatných (predrezaných) štítkov alebo súvislé rolky etikiet.

Samostatné štítky sú ideálne v prípade, že pravidelné využívate etikety rovnakých rozmerov. Príkladom môže byť tlač adries na obálky, kde využijete malé adresné štítky DK-11209 s rozmerom 29 × 62 mm.

V prípade, že potrebujete tlačiť rôzne dĺžky etikiet, siahnite po súvislých rolkách etikiet. Tie majú danú šírku, dĺžku si však narežete podľa svojej aktuálnej potreby. Príkladom je súvislá rolka etikiet DK-22205 so šírkou 62 mm, alebo užšia DK-22223 so šírkou 50 mm.


Na čo si dať pri výbere etikiet Brother DK podľa rozmeru pozor

Pri hľadaní vhodného rozmeru etikiet skontrolujte, či vaša tlačiareň Brother QL daný rozmer (šírku) etikiet podporuje. Zatiaľ čo väčšinu etikiet, ktoré majú šírku do 62 mm, podporujú všetky tlačiarne Brother QL, najširšie etikety so šírkou 102 mm (DK-11241, DK-11240 a DK-22243) sú vhodné len pre tlačiarne

V ostatných tlačiarňach vrátane najpoužívanejších Brother QL-700 a Brother QL-800 teda nebudú tieto široké štítky (vhodné napríklad pre tlač prepravných etikiet na balíky) fungovať.


Chcete si byť istí správnym výberom štítkov? Stačí do nášho vyhľadávača napísať model tlačiarne a zobrazia sa vám iba etikety s rozmermi, ktoré vaša tlačiareň zaručene podporuje.

Etikety DK-11204 do tlačiarní Brother QL
Predrezané multifunkčné etikety Brother DK-11204 do tlačiarní Brother QL umožňujú tlačiť etikety s presným rozmerom po jednom kuse a bez presahu tlačeného textu.


Výber etikiet podľa materiálu a povrchovej úpravy

S ohľadom na materiál a povrchovú úpravu sú na výber dve varianty etikiet do tlačiarní Brother QL – papierové a tzv. filmové.

Väčšina etikiet, vrátane najpredávanejšej súvislej rolky etikiet DK-22225 alebo adresných štítkov na obálky DK-11209, je papierová bez zvláštnej povrchovej úpravy.

Tzv. filmové rolky sú navyše potiahnuté tenkou vrstvou - filmom. Vďaka nej sú o niečo odolnejšie voči poveternostným vplyvom. Príkladom súvislej filmovej rolky je DK-22212.

Papierové aj filmové rolky môžete bez problémov používať vo všetkých tlačiarňach Brother QL.
Výber etikiet podľa typu lepidla

Štandardné používané lepidlo v etiketách do tlačiarní Brother QL je lepidlo permanentné, ktoré po určitej dobe po aplikácii nie je možné ľahko odlepiť.

Výnimkou sú súvislé rolky etikiet DK-44205 a DK-44605, ktoré je možné po nalepení na hladké povrchy odlepiť, a tiež súvislá nelepiaca papierová rolka DK-N55224, ktorá je úplne bez lepidla.

Typy etikiet podľa lepidla ľahko nájdete pomocou nášho filtra. Stačí do vyhľadávača napísať model vašej tlačiarne (napríklad Brother QL-700) a vyhľadávač vám automaticky ponúkne všetky etikety, ktoré môžete vo vašej tlačiarni použiť. Vo filtri si potom ľahko môžete vyfiltrovať iba etikety s určitým typom lepidla.Výber etikiet podľa farby

Ak tlačiareň Brother QL už nejaký čas máte, pravdepodobne používate štandardné biele etikety s čiernou tlačou. Okrem nich je ale možné v ponuke nájsť aj etikety s inou podkladovou farbou.

Konkrétnym príkladom sú žlté súvislé rolky etikiet DK-44605 a DK-22606 a priesvitná rolka etikiet DK-22113, obe varianty s čiernou tlačou. Všetky tri typy môžete použiť vo všetkých tlačiarňach Brother QL.

Špeciálnymi etiketami sú potom biele etikety DK-22251, na ktoré je možné tlačiť ako červenou tak čiernou tlačou. Tieto etikety sú však určené len do tlačiarní Brother QL-800, Brother QL-810W a Brother QL-820NWB.


Etikety DK-22251 do tlačiarní Brother QL
Etikety DK-22251, ktoré umožňujú červeno čiernu tlač a pasujú do tlačiarní Brother QL-800, Brother QL-810W a Brother QL-820NWB.


Vyhľadanie správnych etikiet do tlačiarne Brother QL

Správne etikety do vašej tlačiarne Brother ľahko nájdete pomocou vyhľadávacieho formulára nižšie. Stačí zadať váš model tlačiarne alebo jeho časť.

Napríklad pre vyhľadanie etikiet do tlačiarne Brother QL-700, stačí do vyhľadávača zadať QL-700. Môžete tiež zadať označenie etikety, ktorú potrebujete, napríklad DK-22205.Tento článok sa vzťahuje
k týmto produktom: