Tu je zoznam štyroch krokov, s ktorými správne nainštalujete toner do akejkoľvek laserovej tlačiarne a vyhnete sa nežiadúcim komplikáciám.
Tonery sú relatívne krehké výrobky a preprava poštou či kuriérom im príliš nesvedčí. Hoci ich starostlivo balíme do obalov naplnených vzduchom, môže sa stať, že sa toner pri preprave poškodí.
Vždy preto skontrolujte, či je toner v poriadku a neodpadla z neho žiadna časť. Tiež by sa z tonera nemal sypať tonerový prášok.
Drobné zašpinenie tonerovým práškom nie je najmä u renovovaných tonerov problém. Môže ísť o pozostatok tonerového prášku, ktorý sa pred testom kazety nasype na prepravnú poistku a pri preprave sa môže dostať na optický valec. V tomto prípade stačí kazetu očistiť suchou handričkou.
V prípade kompatibilných tonerov by sa ale nemalo také znečistenie vyskytovať vôbec.
Pretrepanie tonerovej kazety pred jej inštaláciou zaručí rovnomerné rozprestrenie tonerového prášku vo vnútri kazety a rovnomerné pokrytie vytlačených stránok farbami.
Pretrepanie má ale význam len u niektorých typov, u iných je úplne zbytočné.
Či je pretrepanie tonera žiadúce, nájdete v návode na použitie vašej tlačiarne. Pokiaľ návod nemáte po ruke, pomôže vám tento článok:
Kvôli ochrane pred poškodením počas prepravy inštalujú výrobcovia na tonery rôzne ochranné prvky. Pred inštaláciou tonera do tlačiarne je nutné všetky tieto ochranné prvky odstrániť.
Aby boli výraznejšie, väčšina ochranných prvkov býva oranžovej farby. Zjednodušene sa teda dá povedať, že "všetko oranžové musí z tonera preč".
Ochranné prvky však nie sú vždy len oranžové. Ktoré to teda konkrétne sú?
Tonery s optickým alebo developerovým valcom sú chránené pred poškodením plastovými krytkami. Pred vložením do tlačiarne ich úplne odstráňte, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu tlačiarne.
U niektorých tonerov sa môžete stretnúť aj s krycím papierom. Ponechanie tohto papiera na toneri by viedlo k tlači bielych stránok.
U tonerov do čiernobielych tlačiarní HP a Canon sa môžete stretnúť s oranžovou krytkou čipu, ktorú treba odstrániť. Pokiaľ ju na toneri ponecháte, môže tlačiareň zobraziť chybu "10.000 Chyba pamäte spotrebného materiálu" (anglicky "10.0000 Supply memory error)“.
Viac o chybe "10.000 Chyba pamäte spotrebného materiálu" a ďalších chybách tlačiarní HP sa dozviete v tomto článku:
Na niektorých toneroch nájdete ďalšie ochranné prvky oranžovej farby. Napríklad u niektorých kompatibilných tonerov do tlačiarní HP sú umiestnené na bočnej strane kazety. Aj tieto prvky je nutné z tonera odstrániť.
Niektoré tonery do tlačiarní HP, Canon a Samsung môžu byť opatrené prepravnou poistkou (tzv. Seal), ktorá vytŕča z bočnej strany kazety. Plastový prúžok pevne uchopte a jedným ťahom ho z tonera vytiahnite.
Ak by ste poistku nevytiahli, tlačené stránky by boli úplne alebo čiastočne biele a pri farebných tlačiarňach by dochádzalo k chybám kalibrácie.
Pri vytiahnutí môže z tonera uniknúť nepatrné množstvo tonerového prášku, je preto vhodné seal vyťahovať napríklad nad odpadkovým košom.
U tlačiarní OKI alebo Xerox môžu mať tieto poistky podobu lepiacej pásky, ktorú jednoducho odstránite odlepením.
Dôležité tiež je, aby išiel toner do tlačiarne hladko vložiť. Pri inštalácii preto nepoužívajte hrubú silu. Pokiaľ pri vkladaní tonera ucítite akýkoľvek odpor, ešte raz skontrolujte, či boli všetky ochranné prvky odstránené.