VIDEO: Na čo si dať pri výmene tonera pozor

Tu je zoznam štyroch krokov, s ktorými správne nainštalujete toner do akejkoľvek laserovej tlačiarne a vyhnete sa nežiadúcim komplikáciám.

1. Overte si, že toner nie je poškodený

Tonery sú relatívne krehké výrobky a preprava poštou či kuriérom im príliš nesvedčí. Hoci ich starostlivo balíme do obalov naplnených vzduchom, môže sa stať, že sa toner pri preprave poškodí.

Vždy preto skontrolujte, či je toner v poriadku a neodpadla z neho žiadna časť. Tiež by sa z tonera nemal sypať tonerový prášok.

Drobné zašpinenie tonerovým práškom nie je najmä u renovovaných tonerov problém. Môže ísť o pozostatok tonerového prášku, ktorý sa pred testom kazety nasype na prepravnú poistku a pri preprave sa môže dostať na optický valec. V tomto prípade stačí kazetu očistiť suchou handričkou.

V prípade kompatibilných tonerov by sa ale nemalo také znečistenie vyskytovať vôbec. 

Malé znečistenie tonera tonerovým práškom
Malé znečistenie tonera tonerovým práškom je najmä u testovaných renovovaných tonerov bežné a nepredstavuje problém.


2. Pretrepte tonerovú kazetu

Pretrepanie tonerovej kazety pred jej inštaláciou zaručí rovnomerné rozprestrenie tonerového prášku vo vnútri kazety a rovnomerné pokrytie vytlačených stránok farbami.

Pretrepanie má ale význam len u niektorých typov, u iných je úplne zbytočné.

Či je pretrepanie tonera žiadúce, nájdete v návode na použitie vašej tlačiarne. Pokiaľ návod nemáte po ruke, pomôže vám tento článok:


3. Odstráňte ochranné prvky

Kvôli ochrane pred poškodením počas prepravy inštalujú výrobcovia na tonery rôzne ochranné prvky. Pred inštaláciou tonera do tlačiarne je nutné všetky tieto ochranné prvky odstrániť.

Aby boli výraznejšie, väčšina ochranných prvkov býva oranžovej farby. Zjednodušene sa teda dá povedať, že "všetko oranžové musí z tonera preč".

Ochranné prvky však nie sú vždy len oranžové. Ktoré to teda konkrétne sú?


Krytka valca

Tonery s optickým alebo developerovým valcom sú chránené pred poškodením plastovými krytkami. Pred vložením do tlačiarne ich úplne odstráňte, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu tlačiarne.

Krytka na toneroch Brother a HP
Výrazná oranžová plastová krytka na toneri Brother a čierna krytka na toneri HP. Práve menej výraznú čiernu krytku občas užívatelia zabudnú z tonera odstrániť.


U niektorých tonerov sa môžete stretnúť aj s krycím papierom. Ponechanie tohto papiera na toneri by viedlo k tlači bielych stránok.

Ochranný kryt z čierneho papiera na toneri HP
Ochranný kryt z čierneho papiera na toneri do tlačiarne HP. Pred vložením tonera do tlačiarne tento papier odstráňte.


Krytka čipu

U tonerov do čiernobielych tlačiarní HP a Canon sa môžete stretnúť s oranžovou krytkou čipu, ktorú treba odstrániť. Pokiaľ ju na toneri ponecháte, môže tlačiareň zobraziť chybu "10.000 Chyba pamäte spotrebného materiálu" (anglicky "10.0000 Supply memory error)“.

Ochranná plastová krytka čipu na toneri do tlačiarne HP.
Ochranná plastová krytka čipu na toneri do tlačiarne HP. Pokiaľ ju na toneri necháte, môže tlačiareň hlásiť chybu "10.000 Chyba pamäte spotrebného materiálu".

Viac o chybe "10.000 Chyba pamäte spotrebného materiálu" a ďalších chybách tlačiarní HP sa dozviete v tomto článku:


Ostatné prvky

Na niektorých toneroch nájdete ďalšie ochranné prvky oranžovej farby. Napríklad u niektorých kompatibilných tonerov do tlačiarní HP sú umiestnené na bočnej strane kazety. Aj tieto prvky je nutné z tonera odstrániť.

Ochranné prvky na toneri do tlačiarne HP
Ochranné prvky na toneri do tlačiarne HP, ktoré bránia pohybu súčiastok pri preprave.


4. Vytiahnite prepravnú poistku (seal)

Niektoré tonery do tlačiarní HP, Canon a Samsung môžu byť opatrené prepravnou poistkou (tzv. Seal), ktorá vytŕča z bočnej strany kazety. Plastový prúžok pevne uchopte a jedným ťahom ho z tonera vytiahnite.

Ak by ste poistku nevytiahli, tlačené stránky by boli úplne alebo čiastočne biele a pri farebných tlačiarňach by dochádzalo k chybám kalibrácie.

Prepravná poistka (seal) na toneri do tlačiarne HP
Plastový prúžok trčiaci z tonera je potrebné pred inštaláciou odstrániť. Ak by v kazete zostal, tlačiareň by tlačila čiastočne alebo úplne biele stránky.


Pri vytiahnutí môže z tonera uniknúť nepatrné množstvo tonerového prášku, je preto vhodné seal vyťahovať napríklad nad odpadkovým košom.

U tlačiarní OKI alebo Xerox môžu mať tieto poistky podobu lepiacej pásky, ktorú jednoducho odstránite odlepením.

Prepravná poistka (seal) na toneri do tlačiarne Xerox
Na toneri do tlačiarne Xerox WorkCentre 6025 je prepravná poistka nalepená na otvoroch tonera.


Dôležité tiež je, aby išiel toner do tlačiarne hladko vložiť. Pri inštalácii preto nepoužívajte hrubú silu. Pokiaľ pri vkladaní tonera ucítite akýkoľvek odpor, ešte raz skontrolujte, či boli všetky ochranné prvky odstránené.


VIDEO: Ako odstrániť ochranné prvky a prepravné poistky na najbežnejších toneroch?


Získajte fotosprievodcu ZDARMA: