Ako bleskovo rozoznať originálny toner či cartridge od neoriginálneho a neprísť tak o peniaze

Používate vo svojej tlačiarni za každých okolností len originálne tonery a cartridge? A zdá sa vám, že kvalita tlače či spoľahlivosť už nie je, čo bývala? Je možné, že sa vo vašej tlačiarni objavil produkt, ktorý v skutočnosti originálny nie je.

Používanie neoriginálnych tonerov a cartridge, ak sú kvalitné, určite považujeme za dobrú cestu k nižším nákladom na tlač. Vždy je ale dobré vedieť rozpoznať, či toner alebo cartridge, ktorý vám predajca predal je skutočne ten, ktorý ste požadovali.

Ukážeme vám preto niekoľko indícií, vďaka ktorým ľahšie rozoznáte originálny toner od neoriginálneho.


Podozrivo nízka cena? Spozornite 

Ceny originálnych tonerov a atramentových náplní sú do značnej miery stanovené výrobcom tlačiarne. Cenové rozdiely medzi jednotlivými predajcami sú u originálnych tonerov veľmi malé. Ak vám niekto ponúka originály za polovičnú cenu, radšej sa mu oblúkom vyhnite.

Nízka cena originálu je vždy podozrivá.

Ak vám niekto ponúka originály za polovičnú cenu, radšej sa mu oblúkom vyhnite.


Neoriginálny (skoro) originál

Situácia, kedy je v tlačiarni neoriginálny toner, aj keď sa obsluha domnieva, že ide o originál, býva podľa našich skúseností prekvapivo veľmi častá. Stáva sa to najmä vtedy, keď predajca tonera informáciu o neoriginálnom toneri zamlčí. Niekedy predstaví svoje neoriginálne tonery ako "zhodné" s originálom.

Iní predajcovia majú svoju značku registrovanú ako ochrannú známku a všetky svoje produkty rovno označujú ako originálne. V tomto prípade sa ale rozhodne nejedná o originálny spotrebný materiál od výrobcu, ale tiež o neoriginálny toner.

Správne označenie neoriginálneho tonera a cartridge nesmie byť zavádzajúce. Vždy musíte vedieť čo kupujete a poctivý predajca vám zároveň rozdiely medzi originálom a alternatívnym tonerom či cartridge rád vysvetlí.


Rozdiely medzi tonermi v praxi

Krabica

Originálne tonery (a atramentové náplne) sú vždy balené v krabičkách s logom výrobcu tlačiarne. Originálne krabice sú často zabalené tak, aby ich nebolo možné bez znehodnotenia otvoriť. Neporušená originálna krabica je teda znamením, že v ruke držíte originálny toner.

Originálny toner HP s hologramom
Takto by mal vyzerať nový originálny toner do tlačiarne HP - s hologramom a neporušenou poistkou.
Originálny toner Canon s neporušenou krabicou a hologramom.
Originálny toner Canon s neporušenou krabicou a hologramom.

Naproti tomu neoriginálna krabica vôbec nesmie logo výrobcu tlačiarne obsahovaťNa krabici preto najčastejšie nájdete logá výrobcu tonera a zoznam tlačiarní pre ktoré je toner určený. Text na krabici by mal správne tiež upozorniť na to, že sa jedná o neoriginálny výrobok.


Tu je príklad balenia alternatívneho tonera TONERSYP. Informácie o tom, že sa jedná o alternatívny toner nájdete na krabici, a to na niekoľkých miestach.

Alternatívny toner do tlačiarne
Alternatívny (neoriginálny) toner by mal byť vždy správne označený aby ste boli schopní ho na prvý pohľad od originálu odlíšiť.


Tonery a cartridge bez obalu

Ak už nemáte originálny obal od tonerov k dispozícii, nezúfajte. Aj bez krabice možno jednoznačne určiť, či je toner alebo cartridge originálny alebo nie.

Odlišná konštrukcia

Niektoré neoriginálne tonery totiž už na prvý pohľad vyzerajú inak ako tonery originálne. Odlišná môže byť aj samotná plastová konštrukcia kazety, ktorú si výrobca upravil.

Logo výrobcu

Poznávacím znakom originálnych tonerov je tiež logo výrobcu tlačiarne, ktoré býva rôznym spôsobom vylisované alebo vyryté do tela tonerovej kazety alebo atramentovej náplne. Na renovovaných toneroch (tie, ktoré sú vyrobené z prázdnych originálnych tonerov) býva toto logo prelepené, zakryté krytkou alebo zbrúsené. Na neoriginálnych kompatibilných toneroch (to sú tie, ktoré sú vyrobené z nových dielov) potom toto logo nenájdete vôbec.


Porovnanie originálneho, renovovaného a kompatibilného tonera do tlačiarne OKI.
Porovnanie troch typov tonerov podľa pôvodu. Originálny (hore) s logom OKI a originálnou nálepkou. Renovovaný (uprostred) s nálepkou výrobcu, ktorá prekrýva logo OKI. Kompatibilný toner (dole) sa už na prvý pohľad od ostatných dvoch líši konštrukciou.


Špeciálne nálepky a prvky

Neoriginálne tonery spoznáte tiež podľa nálepiek a špeciálnych prvkov, ktoré sú na toneri oproti originálu navyše. Jedná sa napríklad o nálepky QC (kontroly kvality), nálepky s logom výrobcu tonera a iné bezpečnostné nálepky. Originálne tonery sú vždy čisté bez nálepiek kontroly kvality a bez známok renovácie.

Na originálnych toneroch tiež vo väčšine prípadov nenájdete uzávery, ktoré sú typické pre tonery neoriginálne (konkrétne pre novovyrobené kompatibilné tonery).

Kompatibilní toner do tiskárny HP
Kompatibilný toner do tlačiarne HP s bezpečnostnou nálepkou a špeciálnym uzáverom. Tieto dva prvky na originálnom toneri nenájdete.

Máte pochybnosti? Obráťte sa na nás.

Veríme, že vám tento článok pomôže rozoznať originálny toner či cartridge od neoriginálneho, keď to budete najviac potrebovať.

Ak si ale stále nie ste istí, aký toner či cartridge máte v tlačiarni práve teraz, napíšte nám a spoločne to zistíme.