Tlačiareň hlási, že bol vložený neoriginálny toner alebo náplň. Čo s tým?

Upozornila vás vaša tlačiareň na to, že ste do nej vložili neoriginálny toner alebo náplň? Vysvetlíme vám, prečo tomu tak je a či je to v poriadku, alebo sa jedná o vadu tonera či náplne.

Kedy je hlásenie o neoriginálnom toneri v poriadku?

1. Štandardné upozornenie na použitie neoriginálneho tonera

Ak tlačiareň normálne funguje, v nasledujúcich prípadoch nemusíte hláseniu venovať žiadnu pozornosť a môžete sa bez obáv pustiť do tlače:

  • Hlásenie sa zobrazilo len raz (napríklad po zapnutí tlačiarne).
  • Hlásenie zmizlo automaticky (alebo po potvrdení) a už sa nezobrazuje.
  • Hlásenie je viditeľné iba na výtlačku stavu spotrebného materiálu.

Cieľom tohto hlásenia je upozorniť vás na to, že ste do tlačiarne vložili neoriginálny toner či náplň.

V prípade niektorých tlačiarní (napríklad Epson, Kyocera...) bude nutné v nastavení tlačiarne povoliť použitie neoriginálnych tonerov či náplní. V prípade niektorých tlačiarní OKI, je možné použitie neoriginálnych tonerov povoliť postupom, ktorý nájdete v článku Ako obísť upozornenie na neoriginálny toner v tlačiarňach OKI.

Možno si poviete, že upozornenie je zbytočné. Existujú však situácie, keď sa majitelia tlačiarne domnievajú, že zakúpili originálny toner. V tomto prípade je upozornenie tlačiarne veľmi užitočné a môže vás upozorniť na prípadný falzifikát originálneho tonera.

Často ide aj o výsledok dohody výrobcov tlačiarní a výrobcov neoriginálnych čipov, ktorej cieľom je to, aby boli originálne a neoriginálne tonery jasne odlíšené. Toto hlásenie na stránke stavu spotrebného materiálu nijako neovplyvňuje chod tlačiarne a tá v tomto ohľade funguje rovnako ako s originálnymi tonermi.


Medzi falzifikátmi a alternatívnymi tonermi je veľký rozdiel.

Zatiaľ čo falzifikáty vyzerajú ako originálne tonery, v skutočnosti sú to nekvalitné napodobeniny, oberajúce ľudí o peniaze. Alternatívne tonery sa už na prvý pohľad od originálov jasne odlišujú a peniaze s nimi naopak ušetríte.


2. Upozornenie pri používaní tonerov bez čipu

Tlačiareň vás na použitie neoriginálnych tonerov upozorní aj v prípade použitia tonerov bez čipu, alebo s prázdnym originálnym čipom.

Tonery bez čipu je možné používať v niektorých tlačiarňach Canon. Po vložení takého tonera nie je tlačiareň schopná vložený toner identifikovať, a preto zobrazí chybovú hlášku o toneri, že používate tonerovú kazetu inej spoločnosti alebo falzifikát. Toto hlásenie sa v tlačiarni objaví po vložení týchto tonerov:

V prípade týchto tonerov stačí toto upozornenie potvrdiť stlačením tlačidla OK a tlačiareň bude ďalej tlačiť.


Niektoré tonery bez čipu vyžadujú aby ste na ne pred vložením do tlačiarne nainštalovali čip z prázdneho originálneho tonera. Bez neho ich tlačiareň neakceptuje. Po nainštalovaní čipu bude tlačiareň zobrazovať hlásenie o použití prázdneho alebo falšovaného tonera, ale bude ďalej tlačiť. Príkladom týchto tonerov sú:


Hlásenie tlačiarne Canon po vložení kompatibilného tonera 071H bez čipu.
Hlásenie tlačiarne Canon po vložení kompatibilného tonera 071H bez čipu. Stačí stlačiť tlačidlo OK a môžete pokračovať v tlači.Kedy môže toto hlásenie poukazovať na problém alebo závadu?

Čo ale robiť v prípade, že hlásenie nezmizne, tlačiareň netlačí, prípadne sa dokonca pridá ešte iná chyba? Potom môže ísť o chybu čipu na toneri a jeho výmena môže situáciu vyriešiť.

Problém môže byť spôsobený aj aktualizáciou firmware tlačiarne, ktorým výrobca neoriginálne tonery a náplne zablokuje. Tento typ aktualizácie pravidelne vydáva spoločnosť HP, Lexmark a v poslednej dobe aj Brother. Pre tieto prípady odporúčame automatické aktualizácie firmware tlačiarní preventívne vypnúť.

Ak nový firmware vašu tlačiareň zablokuje, je nutné vymeniť neoriginálne tonery za tonery s aktuálnym čipom, alebo za originálne tonery či náplne. Spravidla do niekoľkých týždňov sa potom na trhu objavia neoriginálne tonery s novými čipmi, ktoré s novým firmware budú fungovať.

V Tonersype všetky aktualizácie firmware starostlivo sledujeme.

Akonáhle sa nový firmware objaví, pozastavíme predaj tonerov a náplní s neaktuálnym čipom a v čo najkratšom čase zaistíme nové čipy tak, aby náplne a tonery vo vašej tlačiarni vždy fungovali.


Firmware je interný software tlačiarne

umožňujúci samotné fungovanie zariadenia. Niektorí výrobcovia (najčastejšie Lexmark, HP alebo Brother) pomocou vzdialených aktualizácií firmware blokujú používanie neoriginálnych tonerov a náplní v tlačiarňach. Firmware býva často nesprávne zamieňaný s ovládačmi, ktoré sú však nainštalované na počítači a nemajú na funkciu tonerov a náplní žiadny vplyv
Získajte fotosprievodcu ZDARMA:

Tento článok sa vzťahuje
k týmto tlačiarňam: