Tlačiareň hlási, že bol vložený neoriginálny toner či náplň. Čo s tým?

Upozornila vás vaša tlačiareň na to, že ste do nej vložili neoriginálny toner či náplň? Vysvetlíme vám, prečo tomu tak je a či je to v poriadku, alebo sa jedná o vadu tonera či náplne.

Kedy je hlásenie o neoriginálnom toneri v poriadku?

Ak tlačiareň normálne funguje, v nasledujúcich prípadoch nemusíte hláseniam venovať žiadnu pozornosť a môžete sa bez obáv pustiť do tlače:

  • Hlásenie sa zobrazilo iba raz (napríklad po zapnutí tlačiarne).
  • Hlásenie zmizlo automaticky (alebo po potvrdení) a už sa nezobrazuje.
  • Hlásenie je viditeľné iba na výtlačku stavu spotrebného materiálu.

V prípade niektorých tlačiarní (napríklad Epson, Kyocera ...) bude potrebné v nastavení tlačiarne povoliť používanie neoriginálnych tonerov či náplní.

Cieľom tohto hlásenia je teda upozorniť vás na to, že ste do tlačiarne vložili neoriginálny toner či náplň.

Možno si poviete, že je to zbytočné. Existujú však situácie, kedy sa majitelia tlačiarne domnievajú, že kúpili originálny toner. V tomto prípade je upozornenie tlačiarne veľmi užitočné a môže vás upozorniť na prípadný falzifikát originálneho tonera.


Medzi falzifikátmi a alternatívnymi tonermi je veľký rozdiel.

Kým falzifikáty vyzerajú ako originálne tonery, v skutočnosti sú to nekvalitné napodobeniny, ktoré oberajú ľudí o peniaze. Alternatívne tonery sa už na prvý pohľad od originálov jasne odlišujú a peniaze s nimi naopak ušetríte.


Kedy môže toto hlásenie poukazovať na problém alebo závadu?

Čo ale robiť v prípade, že hlásenie nezmizne, tlačiareň netlačí, prípadne sa dokonca pridá ešte iná chyba? Potom sa môže jednať o chybu čipu na toneri a jeho výmena môže situáciu vyriešiť.

Problém môže byť spôsobený aj aktualizáciou firmware tlačiarne, ktorým výrobca neoriginálne tonery a náplne zablokuje. Tento typ aktualizácie pravidelne vydáva spoločnosť HP, Lexmark a v poslednej dobe tiež Brother. Pre tieto prípady odporúčame automatickú aktualizáciu firmware tlačiarní preventívne vypnúť.

Firmware je interný software tlačiarne

umožňujúci samotné fungovanie zariadenia. Niektorí výrobcovia (najčastejšie Lexmark, HP alebo Brother) pomocou vzdialených aktualizácií firmware blokujú používanie neoriginálnych tonerov a náplní v tlačiarňach. Firmware býva často nesprávne zamieňaný s ovládačmi, ktoré sú však nainštalované na počítači a nemajú na funkciu tonerov a náplní žiadny vplyv.


Ak nový firmware vašu tlačiareň zablokuje, je nutné vymeniť neoriginálne tonery či náplne za originálne. Spravidla do niekoľkých týždňov až mesiacov sa potom na trhu objavia neoriginálne tonery s novými čipmi, ktoré s novým firmware budú fungovať.


Získajte fotosprievodcu ZDARMA: